EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Válečný hrdina unikl dvakrát z hořícího letadla. Kvůli popálené tváři se mu ale po návratu do vlasti posmívali

 05. 12. 2017      kategorie: Vojenská historie      3 komentáře

František Truhlář se za války dvakrát vzepřel osudu a znovu se vrátil do kokpitu. Jeho znetvořenou tvář však spoluobčané nepřijali, a možná tak zpečetili pilotův tragický osud.

František Truhlář se narodil 19. listopadu 1917 v Lomnici nad Popelkou jako syn dělníka Josefa Truhláře a dámské krejčové Marie. Po vychození obecné a měšťanské školy nastoupil do jičínského učitelského ústavu. Roku 1936 následovala Škola pro důstojníky pěchoty v záloze a ve vojenském výcviku pokračoval na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě. Zde se stal v roce 1938 poručíkem a jeho cesta ho dále vedla do Hradce Králové či Prostějova.

truhlar_04
Foto: F. Truhlář, poručík Čs. letectva (foto Jirouš)

Psali jsme: Naše opevnění 1935-38: Zapomenuté pomníky dnů ryzího odhodlání...

Do bojů se aktivně zapojil v roce 1940, kdy se stal členem 311. československé bombardovací perutě RAF. Po absolvování výcviku byl zařazen do posádky Jana Veselého. Už třetí bojový let ale skončil tragédií. Letoun se v mlze srazil s balónovou baráží a celá šestičlenná posádka kromě Františka Truhláře zahynula.

Další rok ležel František v nemocnici v East Grinsteadu, kde se o něj staral proslulý novozélandský chirurg Archibald H. McIndoe. Po rekonvalescenci se nevzdával a s odhodláním se vrátil k peruti, odkud na vlastní žádost přešel k stíhacímu výcviku. Nakonec se stal členem 312. československé stíhací peruti. Smůla jeho osud ale stíhala dál. Při návratu z šedesátého operačního letu nad Německem v červnu 1944 jeho stroji došlo palivo a on během nouzového přistání utrpěl další popáleniny. Následovala další série plastik a pobyt v nemocnici až do konce války.

truhlar_03
Foto: Dva dny po druhé havárii, 13. 6. 1944 (OSVH)

Psali jsme: Wehrmacht v barvě

Už jako major se do Československa vrátil v prosinci 1945 a o několik měsíců později nastoupil jako zástupce velitele Leteckého pluku 12 v Praze-Kbelích. Zatímco v Británii jej uznávali jako válečného hrdinu, ve své vlasti se kvůli popálené tváři bohužel setkával s narážkami a krutým chováním. Jednou byl ve vlaku dokonce slovně napaden matkou, jejíž dítě se Františka leklo. Lidé jako on by prý ani neměli vycházet na veřejnost, dozvěděl se tehdy. "Už nejsem k ničemu, jenom abych strašil malé děti," nechal se slyšet v kruhu svých kamarádů.

truhlar_02
Foto: František Truhlář po návratu do vlasti

V období po válce měl Truhlář vážnou známost. Podle některých tvrzení se však ze strany mladé ženy jednalo spíše o vypočítavost než o lásku; i se znetvořenou tváří to byl přece jenom válečný hrdina s vysokým postavením ve společnosti. I to mohl být další fakt, který negativně působil na jeho podlomenou psychiku, a další důvod, proč se o jeho brzké smrti 3. prosince 1946 spekuluje jako o sebevraždě. Truhlář tehdy letěl po trase Praha-Brno, když nečekaně odbočil z kurzu, aby mohl proletět nad rodnou Lomnicí. Zde chtěl údajně předvést akrobatické číslo. Křídlem Spitfiru však zavadil o střechu jednoho z domů a s letounem se zřítil.

Nejednalo se snad o tragickou nehodu a vzal si muž život dobrovolně? To je otázka, na kterou dnes už nedostaneme odpověď. Svou úctu mu můžeme vyjádřit alespoň položením svíčky či květiny na jeho památník v Lomnici nad Popelkou.

truhlar_01
Foto: Památník v Lomnici nad Popelkou


Video: Nepřítelem osudu / YouTube

Zdroj: Extrastory.cz, lomnicenadpopelkou.cz

 Autor: Simona Knotková

CENOVÉ BOMBY

Komentáře

Delta

25. 03. 2019

Komunismus a antikomunismus v Americe -HRŮZA

Ústav pro studium totalitních režimů,
Přednášku o počátcích komunistického hnutí v USA,
o jeho frakcích a štěpení uvedl historik Jan Kalous (ÚSTR)

https://www.youtube.com/watch?v=eHfg4iHddLw

Smrt komunismu

19. 03. 2019

Nejde o sklon hlupáků k pravici, ale ke konzervativismu, a to je to co Blijsty záměrně nepřesně přeložily. Proto je ve Východní Evropě tolik voličů konzervativních bolševických hnutí, jako je ANO, KSČM apod. Hlupák se bojí nových věcí.

Delta

27. 02. 2019

Je málo podobných hrdinů, ještě si vzpomínám ,ale
to je ruský hrdina Meresjev ( Boris Polevoj - Příběh opravdového člověka )

Děti bohužel některé jsou kruté,ale výzkum mnohé prokázal
Děti s nízkou inteligenci dospívají v lidi s předsudky voliče Pravice Hloupí lidé přijímají pravicové názory, protože se s nimi cítí -bezpečněji- Studie analyzovala více než 15 000 osob http://www.blisty.cz/art/62221.html

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací