EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Varšavské povstání - odhodlání obyčejných lidí proti nacistickému teroru

 01. 08. 2019      kategorie: Vojenská historie      33 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Dnes je to přesně 75 let ode dne, kdy začalo Varšavské povstání. Varšavské povstání bylo ozbrojené povstání zorganizované Zemskou armádou v Němci okupované Varšavě. Propuklo 1. srpna 1944 a jeho účelem bylo osvobodit Varšavu pokud možno ještě před příchodem Rudé armády a existencí fungující legitimní státní správy tak znemožnit ustavení loutkové vlády dirigované Stalinem. Bylo součástí poslední fáze Akce Bouře (Akcja Burza), která zahrnovala povstání napříč celým Polskem.

1. srpen 1944 krátce před hodinou W. Četa Agaton praporu Pięść na evangelickém hřbitově. S vlajkou pózuje velitel praporu, major Alfons Kotowski „Okoń“
Foto: 1. srpen 1944 krátce před hodinou W. Četa Agaton praporu Pięść na evangelickém hřbitově. S vlajkou pózuje velitel praporu, major Alfons Kotowski „Okoń“ | Wikimedia commons

Povstání nemělo naději na dlouhodobý úspěšný boj bez pomoci zvenčí, protože povstalecké síly neměly dost lidí ani vybavení. Navíc se okupační síly dozvěděly o povstání hodinu předem a zavčas tak stihly uvést své jednotky do pohotovosti a zabezpečit některé klíčové posty, takže se nepodařilo ovládnout celou předpokládanou oblast ani získat všechen předpokládaný materiál. Když Rudá armáda zastavila svůj postup a dlouho odmítala byť jen poskytnout povstalcům přísun zbraní a střeliva, bylo rozhodnuto. Povstání bylo rozdrceno a utopeno v krvi.

Moždíř Karl, použitý ve Varšavě
Foto: Moždíř Karl-Gerät 040 Nr.VI Ziu, použitý ve Varšavě | Bundesarchiv

Heinrich Himmler nařídil již na počátku povstání zničení města a vyhlazení jeho obyvatelstva a tento rozkaz byl vzorně plněn. Německé jednotky od počátku masově vraždily válečné zajatce i nezúčastněné civilisty. Ušetřeny nezůstaly ani ošetřovatelky či nemluvňata.

Takovýto přístup ovšem nutil povstalce bojovat až do úplného konce a jelikož přitom dokázali vzdorovat velmi houževnatě a způsobovali přitom německé straně těžké ztráty, místní němečtí velitelé tento postoj nakonec revidovali. 2. října bylo vyhlášeno příměří, 3. října v 5:00 vstoupila v platnost kapitulace povstalců, smluvená s podmínkou, že se zajatci bude zacházeno v souladu s Ženevskými konvencemi. Bezprostředně po kapitulaci byla dohoda zhruba respektována, později již pouze v některých případech.

Povstalci s protitankovým kanónem Pak 38
Foto: Povstalci s kořistním protitankovým kanónem Pak 38 | Wikimedia commons

Důsledky porážky povstání byly pro Polsko strašlivé. Byla při něm zdecimována elita polského národa, resp. to, co z ní zbývalo po pěti letech teroru. Celkem zemřelo 120–225 tisíc civilistů, přes 700 tisíc jich bylo vyhnáno z města a město samo bylo srovnáno se zemí. Mezi mrtvými civilisty i bojovníky měli značné zastoupení mladí lidé a inteligence, kteří tvořili většinu příslušníků bojových jednotek. Rozdrcení povstání zároveň znamenalo téměř úplné zničení centrálních struktur Polského podzemního státu a Zemské armády; tyto organizace tak v klíčovém okamžiku přestaly být konkurenceschopným oponentem nastupující komunistické moci.

David proti Goliášovi 

Síly stran procházely na obou stranách složitým vývojem, který nelze popsat jediným číslem. Obecně lze říci, že německá strana byla mnohem lépe vyzbrojena a (v průměru) i vycvičena, a že nedostatek zbraní a munice polské straně nikdy neumožnil naplno využít svůj lidský potenciál. Její kapitulace byla též vynucena nikoliv bezprostředním vývojem bojové situace, ale ohledem na statisíce obyvatel Varšavy, kteří se skrývali v povstalci kontrolovaných částech města.

Povstalci

Hlavní částí povstalců a iniciátory povstání byli příslušníci Zemské armády, která celkem nasadila asi 45 tisíc mužů, zpočátku ovšem do boje zasáhlo pouze asi 20 tisíc, protože pro ostatní nebyly zbraně. Povstání postupně podpořily Národní ozbrojené síly (Narodowe Siły Zbrojne) v počtu asi 800 mužů a komunistická Lidová armáda (Armia Ludowa) v počtu asi 500 mužů. Dále zde byly další posily, např. v podobě Židů vysvobozených z dobře opevněného koncentračního tábora Gęsiówka překvapivým útokem praporu Zośka.

Většina povstalců byla nedostatečně vycvičena a měla jen minimální zkušenosti, vysokými kvalitami se vyznačoval pouze důstojnický sbor a několik málo veteránů, tzv. „cichociemni“ (výsadkáři, příslušníci tajných odbojových jednotek vycvičení ve Velké Británii) a harceři. Podpůrné jednotky a organizace byly z velké části zaplněné ženami a dětmi, ženy byly často ošetřovatelkami a spojkami, mladí harceři byli páteří harcerské polní pošty. Později došlo i na zařazování dobrovolníků z řad dětí do bojových jednotek, velmi důležitou roli sehrály v bojích v kanálech.

SdKfz 251 „Szary Wilk“
Foto: Německý polopásový obrněný transportér SdKfz 251 „Szary Wilk“ v držení Poláků | Wikimedia commons

Předpokládaná pomoc Rudé armády se nikdy nedostavila. Po 14. září se na křídle povstalců u Visly objevilo postupně 5 praporů 1. polské armády (Pierwsza Armia Wojska Polskiego) generála Berlinga, jediné jednotky Rudé armády, která dosáhla fyzického dotyku s povstalci, a u níž nelze pochybovat o tom, že se o pomoc povstání skutečně vší mocí snažila. Na pomoc povstalcům se přes Vislu přeplavilo necelých 1 500 „Berlingovců“. Od zbytku Rudé armády se jim dostalo pouze slabé dělostřelecké a letecké podpory a téměř všichni padli nebo byli zajati.

Němci

Německá strana disponovala na počátku povstání 20 200 muži + prakticky okamžitě mohla čerpat z několika tisíců mužů frontových záloh (jejichž počet se odhaduje na cca 5 000). V průběhu povstání byly přisunuty další jednotky, přímo na potlačení povstání tak bylo nasazeno zhruba 50 tisíc mužů. Pokud k varšavskému povstání připočteme i jednotky generála Berlinga (viz výše) a jednotky, které byly nasazeny proti nim, dosáhneme ovšem podstatně vyšších počtů. Německá strana disponovala rozsáhlým arzenálem těžkých zbraní – děl i bojových vozidel. Rozsáhlé bylo i letecké bombardování povstaleckých pozic, proti kterému se povstalci neměli jak aktivně bránit, neboť nedisponovali prostředky protiletadlové obrany.

Hořký konec s polibkem hrdosti

Na začátku října došlo k jednání o kapitulaci. Němci už nebyli tak silní, takže souhlasili s tím, aby příslušníci Zemské armády byli považováni za pravidelné vojsko, takže půjdou do zajetí a bude s nimi zacházeno podle třetí ženevské úmluvy. V okamžiku kapitulace Němci opravdu většinou dodrželi slovo, přičemž většina jeho porušení zřejmě byla způsobena neinformovaností.

Destroyed_Warsaw,_capital_of_Poland,_January_1945
Foto: Pohled na zničenou Varšavu v lednu 1945 | Wikimedia commons

Vojáci Zemské armády a hlavní velitel Tadeusz Bór-Komorowski přešli většinou do zajetí, část se pokusila splynout s civilním obyvatelstvem, které bylo vysídleno (říkalo se tomu evakuace) a do opuštěného města vstoupily speciální ženijní oddíly s rozkazem celé město zničit. Předtím však bylo město vyrabováno a veškeré věci byly posílány do koncentračních táborů, kde je vězňové měli roztřídit, a pak byly dále využity v Německu.

Video: Dokument Varšavské povstání: Zapomenutí bojovníci 2. světové války / YouTube

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (388)

Komentáře

Vaclav Flek

08. 08. 2019

Odpoved diskutujicimu Oleg : Je mi lito, alel nemate pravdu. Giganticke porazky Rude armady neni treba davat do uvozovek, ony skutecne giganticke byly. Pokud se tyce britske, pripadne americke pomoci Rude armade, jak byste si ji asi konkretne predstavoval ? Presto se priklady spoluprace daji najit - v srpnu 1941 okupoval Sovetsky svaz spolu s Velkou Britanii neutralni Iran (dodejme, ze vsechny tri staty byly signatari Briand-Keloggova paktu z roku 1928, kterym se zavazovaly k nepouziti nasili mezi staty). Z hlavy nevim, kolik spojeneckych lodi bylo potopeno behem konvoju do sovetskych pristavu a kolik spojeneckych namorniku a vojaku zde zahynulo. Myslim, ze spojenecka materialni pomoc Sovetskemu svazu byla klicova, navzdory pozdejsim bagatelizacim. Ono neslo jenom o jeji objem, ale take o jeji nacasovani, spolu s okolnosti, ze byla dodana rada prostredku a materialu, ktee Sovetsky svaz v te dobe nemel k dispozici.
Nejsem priznivec britsko-americkych naletu na Nemecko, ale to je jina diskuse. Nicmene vas informuji, ze nalet na Drazdany zpusobil smrt 30 - 40 000 osob, vcetne bezencu a valecnych zajatcu (ti byli ovsem mezi zabitymi v mensine). Je to straslive cislo, nicmene je to zlomek vami uvadenych poctu. Vase cislo se spise podoba poctu tech, co prisli o strechu nad hlavou. Jinymi slovy, at se snazim sebevice, nemohu souhlasit s jedinou vetou, kterou jste napsal.

cyklista

08. 08. 2019

Milý Olegu, Angličané a Američané byli ve válce s Německem, kterou nezačali. A ty jim vyčítáš, že na rozdíl nacistů a bolševiků likvidovali ne vlastní obyvatelstvo, ale nepřátele k rychlejšímu ukončení války? Nemáš nějaký duševní problém?

Monarchista

08. 08. 2019

Podaná ruka ke smíru byla odmítnuta. Vy přece víte sami, že Ržev nebyl jen Žukov a obrana Berlína byla tvrdá tak jako obrana Moskvy či Stalingradu. Měli se zastavit a počkat, až Berlin osvobodí jiní vojáci.Ale tak to nechodí. Hodně čtu anglického Churchila, Vy určitě také, hodnotit válku a velení dokáže každý frajtr, absolvent PŠ. Fakta již má a tak by to vše určitě vedl lépe.Oni, když šli do bojů nevěděli nic. Věděli jen, že Berlín musí dobýt dříve než US a Angličané, nevyšlo to, ale Vy nám vysvětlite, jakou chybu ti rusáci udělali- opakuhji, vyhráli válku a někoho to hodně seře, někdo o tom rád píše a nechá si zaoplatit. Říkám své názory a neměním kabát. Mimochodem je klid, ale víte, že zmizela deska z Radnice v Praza a byla nahrazena deskou lepší.

Vaclav Flek

07. 08. 2019

Pro diskutujiciho "monarchista" : Dekuji za vasi odpoved, zacnu od konce, take ja vas zdravim. Ocenuji snahu o vstricnou diskusi, bohuzel, jako vzdy, s vasimi nazory nemohu souhlasit. Proc bych mel mit k Zukovovi "nenavist"? Neni snad pravdou, ze jako nacelnik generalniho stabu Rude armady mel ze sve pozice vyznamny podil na jejich gigantickych porazkach Rude armady v roce 1941 ? Slo o debakly, ktere predtim (ani potom) nezazila zadna jina armada, a vetsinu zemi by to "polozilo na lopatky". Pote prispel Zukov svymi spatnymi rozhodnutimi k vykrvaceni nekolika sovetskych armad pred Moskvou v zime 1941-42 (z toho tri armady zde byly obkliceny a prakticky zniceny). Nasledne velel vojskum v krvavem "mlynku na maso" u Rzeva, kde jedinou jeho schopnost bylo naridit postup vpred za kazdou cenu. A tak dale, po celou valku, az po nesmyslny utok dvou tankovych armad na Berlin, ktery stal zivoty mnoha mladych muzu, uhorelych ve svych strojich. Pri tom vsem se choval velmi hrube k podrizenym, ktere sice nebil (na rozdil treba od Koneva), ale obcas nechal rovnou zastrelit. Jeho vztahy s Rokossovskym urcite nebyly idylicke, dokonce nebyly ani normalni, pod formalni kazni probublavala z obou stran otevrena nenavist.

cyklista

07. 08. 2019

Milý monarchisto, dáváte přednost pocitům před fakty. Že někdo vyhrál válku, neznamená, že měl pravdu nebo že byl v právu.
Když se podívám na počty zavražděných po nastolení leninova teroru k převzetí moci, počty mrtvých při stalinových čistkách, počty mrtvých při všech těch hladomorech, vojáky zavražděné rudými komisaři jen tak pro výstrahu, zajaté vojáky dopředu odsouzené k smrti stalinovým dekretem, miliony mrtvých v pracovních táborech, tak ten komunistický režim je stejná sběř jako nacisti. A Žukov stejná svině jako ostatní bolševici.

Monarchista

07. 08. 2019

https://rg.ru/2013/12/20/rokossovsky-site.html

Pro pana Fleka:
Zde v odkazu je pár drbů o maršálu Rokosovském, jsou to takové perličky pro doplnění životopisu.Kde neznáte ruštinu, zkuste překlad. Jsou to opravdu více-méně drby, ale pan Maršál byl osobnost.

já, stará struktura

07. 08. 2019

rád to zde čtu a chtěl bych se zeptat pánu Fleka i Monarchisty, když ne Žukov, kdo tedy? Pavlov zastřelen, Kirponos padl, staří maršálové na to neměli, kdo se měl postavit do čela armády. Možná by to zajímalo i další.Děkuji.

Monarchista

07. 08. 2019

Já Vás chápu i rozumím. Konec konců diskuze a názory v ruském tisku odpovídají Vašim(modním) současným názorům. Bohužel ve Vašich příspěvcích převládá nenávist k osobě gen. Žukova nad objektivitou. Víte, že existuje i můzeum maršála ale po válce, kdy je vše jasné, vše popsané, určené, vlastně rozhodnuto si ten důstojník hodnocení tak jak píšety Vy nezaslouží. Horší je,že si neuvedomujete to, že lidičkám svůj názor vnucujete, věří vám. Každá taková práce má být vyvažená, myslím, že Vaše chyba je ta, že jej nemáte rád a moje chyba je ta, že jej přeceňuji.
Maršála "R" mám také "rád", ale jemu prospívala spolupráce právě se Žukovem
Rokossovský byl sice z rodiny železničáře, zchudlý šlechtic, ale jeho rod byl sprízněn s nejstaršími rody starobylé polské šlechty což se ani v jeho životopise neuvádí. (Rakasovský)
Zcela na závěr Vás chci pozdravit.

Vaclav Flek

06. 08. 2019

odpoved diskutujicimu "monarcha" : Dekuji za nazor, i kdyz s nim nemohu souhlasit. K vasi otazce - ano, publikuji ve vojensko-historickych casopisech, vetsinou hledam kontroverzni temata, kde je mozno uvest novy pohled na problematiku. Napsal jsem mimo jine zivotopisny clanek o Zukovovi ("Prilis draha vitezstvi"), pozdeji o Konevovi, a o Rokossovskem, na prani redakce take clanek, srovnavajici Zukova a Koneva ("Jini a prece stejni"). Z druhe strany barikady jsem napsal dva zivotopisne clanky - o marsalu Kesselringovi a marsalu Schornerovi. O Vlasovovi jsem samostatny clanek nenapsal, ale problematice vlasovskeho hnuti se parkrat venoval, napr. v clanku "Obeti Jalty". Vlasova povazuji za tragickeho hrdinu, rozhodne se nevejde do schematu cerno-bileho hodnoceni udalosti .Verim, ze si jednou napisu take zivotopis Beriji. Toho, koho nazyvate "marsal Jofe" neznam, mozna mate na mysli marsala Joffreho?

Nelibi se mi vase vyjadreni, ze lidi "ohlupuji". Je na kazdem, aby si udelal vlastni nazor, pokud se mu muj pohled nezda, muze jej odmitnout, pripadne se nad nim zamyslet a sehnat si treba vice informaci k tematu. Pokud by mladi rusti lide odmitali Suvorova tak, jak pisete, jak vysvetlite ten fenomenalni uspech jeho knih v dnesnim Rusku (ale asi i cele Evrope) ?

Monarchista

06. 08. 2019

Pane Fleku,
vy jste někde i publikoval? Dokázal jste zde ohlupit hodne lidí i chytrých. Tu zášť k Žukovi to je pochopitelné, je to jazyk Suvorova a obávám se, že pro Vás je statečný voják generál Vlasov. Já se Vám nevysmívám, podobné diskuze jako je ta naše najdeme i na ruských vojenských novinách, i zde se mladí lidé ptají a hledají odpovědi, ale jou hrdí na své dědy. Vítěz maršál Jofe co Vám to říká nevím.
Rusové prostě bránili vlast tak jak uměli. Hodnocení bitev po jejich skončení je jiná věc, karty jsou vyneseny a známy a potom jsou zde tací rozumbradové. Rusové vyhráli války a to okecat nejde.

Vaclav Flek

05. 08. 2019

Odpoved diskutujicimu "cyklista" : Dekuji za nazor, odpovida bohuzel i mym zkusenostem. Jako zaryty optimista ale verim, ze se obcas zazraky deji. Skutecne se stalo, ze mi par zarytych odpurcu odpovedelo, ze se nad mymi argumenty zamysli, pripadne, ze jsem je zaujal, ci dokonce presvedcil. Byl to ale velmi maly zlomek z celeho poctu diskusnich prispevku. Bohuzel zlepsujici se trend nevidim, pres ten masivni rozvoj informacnich technologii. Je v tom asi nejaky sociologicky duvod, ktery neumim presne postihnout, zrejme je vetsina diskutujicich jiz starsich, s jiz vytvorenymi nazory, zakopanych ve svych ideologickych pozicich.

Tak jsem alespon rad, kdyz diskuse probehne slusne, jako treba tato o varsavskem povstani, bez neodborneho pouziti vyrazu z oblasti psychiatrie ci lidskeho genitalu nebo spodni casti traviciho traktu.

Vaclav Flek

05. 08. 2019

Odpoved diskutujicimu Lenka : Pisete, ze Zukov vyhral valku. Ano, v kvetnu 1945 sel vitezne Berlinem, ovsem v predchozich letech velmi vyznamne "prispel" k sovetskym porazkam a ztratam. V roce 1941, tesne pred nemeckym utokem na Sovetsky svaz, vykonaval funkci nacelnika generalniho stabu Rude armady, mel tedy bezprostredni zodpovednost za pripravu zeme k valce. Jak to dopadlo, je vseobecne zname, za pet mesicu ustoupila Ruda armada az k Moskve, pritom prisla o podstatne vice muzu, nez cinil jeji stav k 22. cervnu 1941. Pomer nenavratnych ztrat Rude armady a wehrmachtu cinil v roce 1941 asi 18 : 1, coz je podobne pomeru ztrat britske armady v kolonialnich valkach s domorodci ve viktorianskem obdobi. Je to snad obrazem Zukovovy geniality ? Podobne jim vrhane masy armad na nemecke pozice u Rzeva, ve zrejme nejkrvavejsi bitve II. svetove valky, kterou obe bojujici strany shodne nazvaly "mlynkem na maso" ? A tak by se dalo pokracovat. Ano, Zukovem vedena vojska nakonec zvitezila, ale za jakou cenu! Pokud si prectete neco ze Suvorova, urcite to nebude ztraceny cas, ale spise doporucuji jeho nasledovniky (Solonin, Besanov a dalsi), kteri jeho myslenky dale rozvinuli.

Nakonec si dovolim osobni dotaz : Jste zena nebo muz ? Ja mam (asi z nejake jine diskuse) pocit, ze jde o muze. Uz se mi to nedavno stalo v jine debate, kde diskutujici dokonce "nastrcil" obrazek sve manzelky, a to jeste o par desitek let mladsi. Mne to prislo trochu trapne, prece jenom se s damou diskutuje trochu jinak, nez s muzem.

cyklista

05. 08. 2019

Václave, nečekejte od místní proruské úderky nestrannost, objektivnost nebo nedej bože pravdu.

cyklista

05. 08. 2019

Milý monarchisto, dodávka zbraní ze západu vázla z jednoduchého důvodu, rusáci nespolupracovali a neumožnili letadlům přistávat za frontou.

Lenka

05. 08. 2019

Pánové,
není to zbytečné až hloupé? Žukov prostě vyhrál válku a ti geniální němečtí generálové NE.Mnohdy to zde vypadá jako německá agitka. Já si toho Suvorova budu muset nastudovat.:yum:

já - občan

05. 08. 2019

Vidím, že maršál Žukov vadí. Proč asi?
Rezum je Váš hrdina, to se nedá komentovat

Petr

05. 08. 2019

​​satestsat121:
Můžete uvést z jakého zdroje máte informaci, že Žukov v Kremlu měl slzy v očích po zprávě o německém útoku? V jeho vlastních pamětech (Vzpomínky a úvahy, Naše vojsko 2005) je tato scéna vylíčena zcela jinak a ani další účastníci, kteří průběh událostí ve svých knihách popsali se o tom nezmiňují, N.G. Kuzněcov například.
Suvorov píše o Žukovově pláči na veřejnosti ve zcela jiných souvistech a vůbec to nesouvisí s bezradností, spíše se zklamáním.
Celým třídílným souborem Vzpomínek a úvah jsem se dost podrobně zaobíral a je to dosti špatně napsaná kniha, jak faktograficky, tak stylisticky. Jsouto spíše takové historky starého zbrojnoše než paměti vojevůdce.
To, že tanky BT-7 a BT-7M byly uzpůsobeny k jízdě po silnici bez pásů je celkem známá věc.

Petr

05. 08. 2019

Reakce na Olega:
Ano, Poláci jsou dost zvláštní národ a jejich názor na Židy je dosti vyhraněný.
V roce 1938 řekl tehdejší polský velvyslanec v Berlíně Lipski Hitlerovi: ,,Excelence, jestli dokážete vyřešit židovskou otázku, postavíme vám ve Varšavě sochu v nadživotní velikosti."
Poláci také často vraceli uprchlé Židy do rukou Němců.

Vaclav Flek

04. 08. 2019

Odpoved diskutujicimu "Ja obcan" : Fascinuje mne skvela uroven vaseho diskusniho prispevku. Pisete, ze jsem asi dusevne nemocny, pritom ani neuvedete sve jmeno, pripadne kvalifikaci, ktera vas k teto doagnoze opravnuje. Presto vam strucne odpovim :
Zacnu asi od konce - mozna vas prekvapi, ze jsem prozil v armade sestnact let, z toho jsem ctyri posledni roky zastaval funkci s predepsanou plukovnickou hodnosti.
O Zukovovi se negativne vyjadrilo mnoho sovetskych marsalu a generalu, odsoudili zvlaste jeho bezohlednost a hrubost ve vztahu k podrizenym. Nevzpominam si, ze by nekdo ocenil jeho schopnosti vojevudce. Tato vyjadreni jsou z velke casti sebrana prave v knihach Viktora Suvorova, venovanych Zukovovi !(ktere vysly i cesky jako "Stin vitezstvi", "Beru sva slova zpet"). Krome toho Suvorov kriticky analyzoval i marsalovu povalecnou cinnost, tyto knihy zatim cesky nevysly. Jestli chcete mit Suvorova ve sve knihovne, ci nikoliv, je pouze vase vec, ja vas k tomu zadnym zpusobem nenabadam.
K posledni vasi otazce - je dost tezke srovnavat Zukova s generaly zapadnich armad ci treba wehrmachtu. V zadne z nich by nebylo misto pro nekoho, kdo je zcela lhostejny ke ztratam vlastnich vojaku a k podrizenym se chova stylem, ktery nelze nazvat jinak, nez "zupacky" (jakkoliv se vam toto slovo nelibi). Zukova tak lze srovnat pouze s jinymi sovetskymi generaly ci marsaly, a mnoho z nich vychazi z tohoto srovnani lepe (Rokossovskij, Vasiljevskij, Jeremenko, Malinovskij, Katukov, Rybalko, Jefremov, Vatutin a mnoho dalsich).

Já - občan

04. 08. 2019

Člověk, který nazve Žukova názvem zupák v maršálské uniformě musí být nemocen (duševně)?
Možná by jste mohl sám úvest jméno vojáka stejné kvality?

Jinak Vám věřím, že čtete Suvorova, je to zcela jasné a prokazatelné na stylu Vašich příspěvků.Také jsem jeho knihy četl, ale do knihovny bych je nezařadil. Vaším cílem je ponížit statečného vojáka a tak si myslím, že jste byl v armádě asi svobodník?-, který zná slovo a význam "zupák"

Vaclav Flek

03. 08. 2019

Odpoved diskutujicimu "Monarcha" : Vazeny, dekuji za vas nazor, bohuzel se s nim nemohu ztotoznit. O neco nize v teto diskusi jsem vcera uvedl (nevim, zda jste mel moznost to cist), ze vrchni veleni vydalo sovetskym frontum jiz 28. cervence 1944 rozkazy k pokracovani ofenzivy smerem na zapad (slo o zavod se zapadnimi spojenci, kdo bude ve stredni Evrope driv). Rokossovskeho 1. belorusky front, ktery nesl hlavni tihu operace Bagration, a byl pochopitelne vycerpan, dostal ukoly relativne mene ambiciozni, nicmene i tak mela jeho vojska dosahnout behem nekolika dnu linie Torun-Lodz asi 100-150 km na zapad od Varsavy. Po vypuknuti varsavskeho povstani vsak musel 1. belorusky front vsechny sve aktivity zastavit. Slo o vysostne politicke rozhodnuti Stalina a uzkeho kruhu clenu politbyra, vojenske aspekty zde nehraly podstatnou roli. Stalin proste nemohl pripustit, aby Ruda armada vstoupila do mesta, ktere by predtim osvobodili sami Polaci a uznali v nem exilovou londynskou vladu. Do techto vysostne politickych uvah nemel Zukov co mluvit, take se ho nikdo na nazor neptal. O jeho roli v dobe valky muzeme vest diskusi, myslim, ze v zadnem pripade neslo o genialniho vojevudce, ale v nejlepsim, pripade o krizoveho manazera, s chovanim zupaka v marsalske uniforme.

Vaclav.Flek

03. 08. 2019

Odpoved diskutujicimu satestsat121 : Vazim si toho, ze jste se zastal pani Lenky, ale bohuzel s vami nemohu vubec souhlasit. Vase hodnoceni Viktra Suvorova je bohuzel pvrchni a nepresne, ja ty argumenty jehoideovych protivniku dobre znam, ale nepresvedcily mne. Suvorov toho napsal hodne, a v jednotlivostech se dopoustel omylu, to vsak nevyvraci jeho hlavni zasluhy v otvirani Pandorinych skrinek, tedy temat, ktera byla v sovetske spolecnosti dlouho tabu. Nejznamejsi je skutecnost, ze Ruda armada pripravovala utok na Nemecko, a ofenziva wehrmachtu ji pouze predesla. K tomu se vztahuji i jeho nejznamejsi dila, "Ledoborec" a "Den M". Ja jsem o sovetskych planech na preventivni uder napsal clanek do vojensko-historickeho casopisu "II. svetova" pod nazvem "Stalinuv prvni uder"(cislo z prosince 2015). Popisuji v nem pet planu ctyr po sobe jdoucich nacelniku generalniho stabu Rude armady v letech 1936-41 (Jegorova, Saposnikova, Mereckova a Zukova). Pritom vubec nezminuji Suvorova (prave abych obesel namitky podobne vasim), ale dusledne se drzim reality, ktere vychazi na povrch pri postupnem odhalovani techto utocnych planu. Jinymi slovy, Suvorov mel pravdu, kdyz jiz pred tremi desitkami let psal o sovetskem planovani prvniho utoku, v te dobe vsak vychazel pouze z neprimych dukazu. Jinak ma Viktor Suvorov mohem sirsi zaber, jeho posleni tri knihy predstavuji skvelou analyzu "chruscevovskeho desetileti", let 1953-63, vcetne noveho pohledu na kubanskou krizi. Vim, ze na danem prostoru nemohu postihnout cely "fenomen Suvorov", o kterem vychazeji knihy (pravda, s ruznymi nazory), ale alespon toto strucne vyjadreni a odkaz na vyse uvedeny clanek.

tromba

03. 08. 2019

Všechno Špatně.Celý ten dokument je vlastně jedna velká lež.AK byla infiltrována britskými agenty,stejně jako polská exilová vláda,na čele s Sikorkim....jediný kdo se nedal,a stále trval na tom ,že povstání je sebevražda byl nášelník štábu v Londýně,Gen.Sosenkowski,ale jeho rozkazy směrem do polska byly bud zadržovány,nebo přepisovány,fakticky WP řídil generál Okuliczki,který tam byl seskočil padákem/alkoholik,fanatik.../,britský agent,dříve byl zadržen NKVD a za záhadných okolností propuště,zatímco většina polských důstojníků,byla zastřelena v Katyni.Do polska byl také vyslán J.Retinger,/další agent,původem z polska a šedá eminence/který měl za ukol uplácet polské důstojníky,kteří byli proti povstání...Slavný Generál Anders,po válce prohlásil,že celé vedení AK/armia krajowa/,mělo být za WP,postaveno před popravčí četu.
Poláci nevěděli /ani polská vláda/ o dohodách v Teheránu,o tom že polsko připadne Stalinovi,Sověti pomoci mohli,ale nebylo to v jejich zájmu,šlo jim o to aby byla polska elita-vlastenci vybiti,bylo to v jejich zájmu,informace typu "nemohli pomoct,nebot se připravovali na Berlín",svědčí o tom,jak lze celou historii zmanipulovat,Smrt 200-250 tis.poláků,většinou civilistů,to bylo společné dílo britsko-sovětské,skvěla zpravodajská akce...Nyní vyšla nová kniha na toto téma "Oblend 44"od P.Zichowicza,kdo umí polsky doporučuji,bestseller.

satestsat121

03. 08. 2019

Musím se zastat Lenky neb její názor je správný. Suvorov, přeběhlý a inteligentní agent psal a píše dobře. Tedy dobře se to čte a kdo nezná problematiku v celé šíři uvěří závěrům tohoto pána. Jen jako příklad jak dokáže překrucovat fakta. V pracovně Kremlu při zprávě o útoku Němců měl Žukov slzvy v očích ( možná i další) Suvorov však píše, že zbabělý Žukov plakal neb byl bezradný. Jistě existují (také)historici, kteří si libuji. Je to jasné a ponižuje Rusko, tedy hurá, budeme to podporiovat. Suvorov tvrdí, že čerpá jen z novin. Vzpomínám, jak psal, že tanky typu BT jsou v armádě přiopraveny k napadení Evropy. Sundají pásy a po silnici pofrčí až do Paříže.V poslední knize se zaměřil na Žukova. O Žukovi se vedou různé řeči, to zde rozvádět nebudu, ale víte, že se o něm učí na vojenských školách v USA i Anglii?
Kdys v mládí jsem měl rád Složenicyna a jeho knihy "Jeden den Ivana Děnisoviče" je znám asi všem.Ale dnes se objevují fakta i na srukých novinách proč Solženicyn není a nemůže být vzorem mladým lidem v Rusku.
Já se rád učím a dokáže pod tlakem objekzivních faktů své náory upravit i opustit, ale v případě Suvorova NE.

Monarchista

03. 08. 2019

Pane Fleku,
otázka Waršavy je otázky znalosti vojenské historie. Dnes se to, že Rudá armáda do Waršavy nevstoupila rovná zradě.Pokud bych byl na ruské straně, neudělal bych to také. Vyhodnotit možnosti . Rusové se připravcovali na úder směr Berlín, vše ostatní muselo počkat, hlavní úkol byl dobytí Berlína a ukončit válku. Velká Britanie i USA z letišt v Italii byli schopni dodávat zbraně s tím, že letadla přistanou na ruské straně. Nefungovalo to však ani ze strany USA, ani ze strany Angliie. Tyto věci nelze řešit pohledem studenta školy důstojníka v záloze. Logistika každé armády to byl mnohdy neřešitelný problém. Wehrmacht ne tom byl v této době nejlépe, to i Rusové vědli a proto útok zahájli po doplnění zásad i mužstva.
Pravda je ta. že mladí lidé v Polsku i Rusku říkají, byla to chyba, armáda do této akce měla vstoupit. Kdyby byla naděje, Rudá armáda by do boje šla. Ale ta naděje byla minimální. Je pravda, že to to na různém stupni velení i učí jako příklad obrany či boje. Jednoznačný závěr: Žukov měl pravdu. Silná dozbrojená a doplněná Ruská armáda potom pokračovala ve vítězníém boji. Závěry Žukova potvrzuji i generálové USA i Velké Britanie. Můžete se to dohledat.

Vaclav Flek

02. 08. 2019

Odpoved diskutujici Lence : Suvorov urcite neni hanba. Ja mam doma asi 17 jeho knih v originale (temer vse, co v rustine vyslo) a stale v nich nachazim inspiraci, i kdyz uznavam, byl prekonan svymi nasledovniky, kteriym otevrel cestu. Ti jiz meli vice moznosti kriticky analyzovat ruske archivy (nez je opet putinovske Rusko zavrelo). Viktor ma svuj osobity styl, proto jsem take vyhodil vsechny anglicke a ceske preklady, a vychutnavam si jeho rustinu. Mam toho doma od nej vice, asi osm sborniku, do kterych prispel, a take mozna pet knih, ktere se vuci nemu vymezuji negativne (bylo jich vice, ale nekterych jsem se zbavil). Se Suvorovem jsem se sesel i osobne, byl to moc zajimavy hovor. Pokud to shrnu, nevim, odkud cerpate podklady pro svuj nazor, a zejmena odkud cerpate tu jistotu vyjadrovat se takto suverenne ?

Občan

02. 08. 2019

http://ferohrabal.blog.cz/profil

Zajímavý profil člověka inteligentního, ale jak je vidět, nedostalo se mu uceleného vzdělání. Přesně takto studoval s. Gottwald. Mně také vadí, jak plete lidem hlavy a jen jeho názor, jeho postoje jsou jediné správné ( To říkal Gottwald také). Škoda, má dobrý rozhled, ale jen na tu stranu, která je mu sympatická o dalších aspektech života nemluví. Je mi jej i líto, neb jeho nasazení je maximální

Lenka

02. 08. 2019

Svatá prostato
to zde ještě někdo, kdo čte Suvorova a bere jeho závěry vážně existuje??? Slušný historik na západě, východě to jeho povídání nebere v úvahu. Mladý člověk si to určitě přečte, ale měl by se poučit. Suvorov je hanba. Chrobáku, my zde nejsme žádní hlupci a tak s tím jděte na jiné stránky.

Monarchista

02. 08. 2019

Fero Richard Hrabal-Krondak

Chyběl jste nám zde, ve skupině musí být vždy jeden šása, jste kandidát. Mnozí z nás i zde dokonce studovali dějin 2. světové války a tak se jen smějí, bohužel ti co nic nestudovali Vám mohu i uvěřit a to je zlé, to je to pravé vymývání mozků.
Já bych jen jen doporučil pročíst to co psal anglický premierh Churchil a jaký názer měl prezident USA a jejich generální štáby. Byl jste vůbec na vojně?

Petr

02. 08. 2019

Doplním chybějící širší souvislosti:
Koncem června 1944 byla na východní frontě zahájena tzv. operace Bagration, která se měsíc úspěšně rozvíjela. Rudá armáda při ní osvobodila Bělorusko kus Polska.
Na začátku operace Němci drželi města Mogilev a Vitebsk západně od Smolenska a za měsíc už Sověti dobyli město Lublin, podle něhož se prosovětské polské vládě říkalo Lublinský výbor.
Čili za ten měsíc prošla RA za stálých bojů proti armádní skupině Střed zhruba 700 km. Část z toho značně obtížným terénem. Potřebovala se už zastavit a přejít do obrany, aby doplnila zásoby. A čerstvé jednotky samozřejmě. Přičemž doprava toho všeho na takovou vzdálenost těžko průchodným terénem a za probíhající přestavby železnice na širší rozchod nebyla jednoduchá.
Dále bylo nutno zajistit křídla. Na severu se podařilo odříznout zbytek armádní skupiny Sever v prostoru severně od Rigy, přičemž vojska západně od Rigy a ve Východním Prusku se bránila dále a byla obklíčena až mnohem později v průběhu viselsko-oderské operace. Na jihu byla k zajištění křídla provedena ještě lvovsko-sandoměřská operace, kdy bylo obsazeno území až po Mukačevo. Nám známé SNP, které bylo naopak plánováno jako pomoc RA, propuklo až o měsíc později, až se Sověti na další postup nachystali. A ani tak to nedopadlo moc dobře.
Postup vpřed byl v Polsku zastaven už ve dnech 23.-24.7. Varšavské povstání bylo zahájeno až týden poté, zřejmě i jako reakce na ustavení prosovětského Lublinského výboru, kdy se se varšavské velení Armii krajowej rozhodlo osvobodit Varšavu vlastní silou a ustavit zde vládu, aby byla role Lublinského výboru potlačena. A taky z frajeřiny, že si Varšavu osvobodí sami. Velitel AK generál Bór-Komorowski je popisován jako značně sebevědomý člověk, koneckonců u Poláků nic výjimečného. Vysocí důstojníci včetně jednoho generála, kteří se po zkomplikování situace povstalců pokusili vyjednávat podporu RA byli na jeho rozkaz zatčeni a uvězněni. Popravit je už nestihli, protože všichni padli do německého zajetí.
Že se Poláci rozhodli vzít osud země do vlastních rukou je v pořádku.
Že to udělali typicky polským způsobem, to už je prostě jejich nátura.
Ale udělat povstání kvůli tomu, abych Rusům vypálil rybník, a když se mi to nepovede a dostanu na budku, tak vyčítat těm samým Rusům, že mi nepřišli na pomoc, je podle mě už kapku sprosté.
Pro dokreslení: Čs. důstojník Richard Zdráhala popsal ve své knize Válčil jsem v poušti situaci, jak k nim do lágru pro důstojníky byli přivezeni právě zajatí Poláci z povstání včetně dvou generálů. A protože ordnung muss sein, generál je generál i v zajetí a nemůže být ubytován s důstojníky, tak dostali oba dva generálové jednu společnou cimru sami pro sebe. Našim chlapům brzo začalo být divné, že oba generálové spolu nemluví, ani u jídla nechtějí sedět spolu. A tak se na to jednoho polského důstojníka přeptali a dozvěděli se, že je to proto, že jeden generál toho druhého nechal zatknout a chtěl ho nechat jako zrádce popravit za vyjednávání s RA.

01. 08. 2019

Jochen
Rok před povstáním obyvatel Waršavy zhruba 750 Židů bojovalo o vlastní životy. Waršavany to moc netrápilo. Po roce to byla celá Waršava. ANO jsou vlastenci a trochu nacionalisté. U nás žilo na 140 000 Židů a jak mi vyprávěl děda, Češi hned měli o jejich zbývající majetek zájem. Na Slovensku to bylo ještě horší, zde si Slovácí za likvidaci Židu i zaplatili. V době 2. republiky dokonce herci Židé byli propuštěni a všichni státní zaměstnanci následně. Na našem území byl Terezín, to jen jako připomínka.

jochen

01. 08. 2019

​for satestsat121: Jistě lepší, v zabíjení Židů ve válce i po ní byli Poláci rozhodně mistry. V této době zase pomáhaji Velkému bratru při světovém tažení...

satestsat121

01. 08. 2019

My jsme měli také možnosti bojovat, nějak jsme raději seděli na prdeli. Jezdil jsem do Waršavy jsou zcela jiní /lepší) než se mnozí z nás (Vás) domníváme.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací