EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Výcvik britských bezpečnostních operátorů v Čechách

 07. 12. 2014      kategorie: Události      2 komentáře

Minulý týden zveřejnil The Guardian zprávu o tom, že dva z bývalých britských vojáku, kteří v současné době bojují proti Islámskému státu, absolvovali speciální výcvik v Čechách. Tato informace samozřejmě vyvolala mediální ohlas a otázky typu, o jaký druh výcviku jde? Kdo jej provádí?

thorbriti_00
Foto: Momentka z výcviku

Některá media šla ještě dál a informovala o tom, že v Čechách jsou cvičení bojovníci, kteří následně odchází do Syrie a bojují po boku Islamistů. Vzhledem k tomu, že se tato záležitost bezprostředně týká společnosti Thor Tactical a abych zabránil zbytečným spekulacím, rád bych se k tomuto tématu vyjádřil.

Psali jsme: Váleční veteráni navštíví bojiště a připomenou 70. výročí osvobození Ostravy

Společnost Thor Tactical (ještě pod názvem SOG Defence) byla oslovena britskou stranou, zda by bylo možné, provádět na území České republiky střelecký výcvik z krátkých a dlouhých zbraní, výcvik v CQB a střelecký výcvik se zaměřením na close protection.

thorbriti_01
Foto: Momentka z výcviku

Proč zrovna Česká republika?

Ve Velké Británii je držení střelných zbraní zakázáno, tudíž zde není možné provádět ani výcvik nevládních složek. Takže vznikla potřeba najít jinou, dostupnou lokalitu, kde by se mohl provádět výcvik ve střelbě. Česko je dobře dostupná lokalita a i ceny zde jsou pro Brity velmi příznivé.

Psali jsme: Před 9 lety tragicky zemřel náš výsadkář Lukáš Syruček

Proč Thor Tactical (SOG Defence)?

Společnost byla založena bývalými příslušníky SOG (Útvaru speciálních operací Vojenské Policie), který v roce 2007-2008 bojoval pod britským velením v Afghánské provincii Hillmand. Zde také byly navázány velmi úzké vztahy s britskými vojáky, kteří se nyní zabývají přípravou bezpečnostních operátorů před jejich výjezdem do zahraničí.

thorbriti_02
Foto: Momentka z výcviku

Britové si velmi vážili českých vojáků a to, že je budou učit právě oni, je pro britskou stranu zárukou kvality.

Proč musí Britové absolvovat střelecký výcvik, když se jedná převážně o bývalé vojáky?

Soukromé vojenské bezpečnostní společnosti ( PMSCs), jsou jedny z nejvíce rostoucích společností dnešní doby. Vzniká potřeba velkého množství operátorů a ne každý voják, který odejde do výslužby, má zájem vrátit se zpět na území válkou zmítané země.

thorbriti_03
Foto: Momentka z výcviku

Jako operátoři jsou tedy najímáni i lidé bez bojových zkušeností, nebo bez patřičného výcviku. Aby se dosáhlo alespoň nějakého standardu, měli by všichni operátoři pracující pro britské společnosti, absolvovat výcvik close protection, složit závěrečný test a získat SIA licenci (Security Industry Authority). Teprve po získání tohoto osvědčení mohou získat smlouvu a odcestovat do zahraničí. Ukázalo se však, že mezi těmito operátory existují velké rozdíly v úrovni ovládání střelných zbraní. Aby byly smazány, usiluje britská vláda o zavedení dalšího osvědčení, které by jeho držiteli potvrzovalo, že absolvoval základní výcvik ve střelbě z dlouhých a krátkých zbraní. A právě tyto výcviky jsou prováděny na území České republiky.

thorbriti_04
Foto: Momentka z výcviku

Lze stoprocentně zamezit, aby se lidé absolvující speciální výcvik v budoucnosti nepřidali na „špatnou stranu"?

Samozřejmě nelze. Každá společnost (alespoň doufám), zabývající se poskytováním speciálních komerčních výcviků, má vybudované bezpečnostní mechanismy, kterými se snaží roztřídit zájemce o výcvik a předem vyloučit ty, u kterých je předpoklad, že by někdy v budoucnu mohli získané dovednosti zneužít. Stoprocentní jistotu, ale nebudeme mít nikdy. Nemůžeme vědět, zda člověk, který absolvuje výcvik s čistými úmysly, někdy v budoucnosti nezmění názor a nebude nabytých dovedností zneužívat ve prospěch „ špatné strany".

thorbriti_05
Foto: Momentka z výcviku

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Kamil

20. 06. 2019

Brzy výcvikové tábory zruší poslanec Fárský hjak v Ralsku
Na místě ruské střelnice v Ralsku chce poslanec Farský skautskou rezervaci
Skautskou rezervaci, kam by mohli jezdit tábořit skauti z celého Česka, chce na území vysídlené vesnice Svébořice v někdejším vojenském újezdu Ralsku založit poslanec Jan Farský (STAN). Pomýšlí i na největší skautské setkání jamboree. Pro svůj záměr už Farský získal podporu Libereckého kraje, jemuž prostor patří, a také architekty z Technické univerzity v Liberci, kteří pracují na studii revitalizace celého prostoru. Jamboree by přilákalo desetitisíce skautů
Skautské rezervace v Česku zatím neexistují. Známé jsou v USA. V jedné takové, v rezervaci The Summit Bechtel Reserve, která se rozkládá na 57 kilometrech čtverečních v Západní Virginii, se v létě 2019 odehraje 24. světové jamboree – největší skautské setkání.

Oleg

13. 04. 2019

SAS také cvičí v Penzionu Česko ? Ubytovaní jsou v Penzionu Česko

PENZION ČESKO Krásný kraj všude kolem hezko vítejte v penziónu Česko uprostřed Evropy hory, doly, lesy, vody, pole se snopy Vstřícný lid a přívětivé klima v noci klid dlouhé léto, krátká zima cizinců častý cíl v knize hostí přečtěte si KDO UŽ TADY BYL Tataři, Avaři, křižáci, barbaři Čingischán na koni, němečtí císaři taliáni, Švédové, Rusové na tancích maďarští strýcové i polští bratranci od jihu Habsburci, z východu
http://www.youtube.com/watch?v=_UYW1s_XDAw

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací