EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Výroba vozidel ASCOD 2 už běží, ze Španělska se postupně přesune do Británie

 12. 03. 2019      kategorie: Vojenská technika      2 komentáře

Před několika lety britská vláda v rámci programu Specialist Vehicle (SV) vybrala pro svou armádu pásová obrněné vozidla Ajax postavená na platformě ASCOD 2. První vozidla se nyní kompletují v moderním výrobním závodě korporace General Dynamics European Land Systems u španělské Sevilly, v další fázi pak bude montáž probíhat ve Walesu.

45159444
Foto: Pásové obrněné vozidlo Ajax | DP

Nová vozidla rodiny Ajax od minulého roku vznikají v jednom z výrobních podniků společnosti Santa Bárbara Sistemas, která má sídlo v Madridu a patří pod křídla General Dynamics European Land Systems (GDELS) – evropské větve amerického gigantu General Dynamics. Tato tradiční španělská zbrojovka vyvíjí a vyrábí obrněná vozidla, obojživelná a speciální vozidla, ale také různé zbraňové systémy, munici a řízené střely. Patří také k hlavním dodavatelům techniky a servisních služeb pro španělské ozbrojené síly, v jejích továrnách se vyrábějí a opravují například bojová vozidla typové řady Pizarro nebo tanky Leopard 2E.

Psali jsme: Rekonstrukce německého stíhače tanků Jagdpanzer

AJAX family
Foto: Pásová vozidla na podvozku Ajax | DP

Tanky, obrněná vozidla na kolech i pásech a dlouhá historie

Počátky společnosti Santa Bárbara Sistemas lze vystopovat až do 16. století. Například dělovka v jihošpanělském městě Sevilla vznikla už v roce 1540 a její historické budovy jsou dnes součástí unikátní městské architektury v blízkosti centra. Vlastní společnost Santa Bárbara Sistemas zřídilo španělské ministerstvo obrany v roce 1960 a zahrnula tehdejší hlavní státní zbrojovky sídlící v Seville, Oviedu a Trubii. V roce 2001 se španělský stát v rámci racionalizace a konsolidace domácího strojírenského průmyslu rozhodl firmu zprivatizovat, a ta se stala součástí GDELS. Santa Bárbara Sistemas v současnosti disponuje dvěma hlavními výrobními závody, a to v Seville a Trubii.

P1790210
Foto: Výrobní hala společnosti Santa Bárbara Sistemas | DP

Psali jsme: Leopard 2 vs T-80/90

Mezi hlavní vozidla a techniku, které za poslední desítky let v Santa Bárbara Sistemas vznikaly nebo byly vyvinuty, lze zahrnout například pásová vozidla Pizarro a Ajax na platformě ASCOD a ASCOD 2, dále kolová vozidla BMR, VEC, RG-31 nebo tanky AMX-30E či Leopard 2E. Jak již bylo řečeno, jedním z hlavních programů výrobního portfolia firmy je dnes produkce úvodní série vozidel rodiny Ajax pro britskou armádu. V moderních výrobních prostorách u Sevilly se kompletují vozidla do celků, korby a podvozky se pro ně svařují a montují v Trubii. To vše na základě zakázky na 589 vozidel za 3,5 miliardy liber z roku 2014.

Tehdy v rámci výběrového řízení a po rozsáhlých zkouškách britského ministerstva obrany vyšlo z porovnání vítězně vozidlo ASCOD 2, na jehož základě vznikla sériová podoba rodiny vozidel označovaných souhrnně jako Ajax, které tak porazilo konkurenční typ CV-90 od zbrojovky BAE Systems. Není bez zajímavosti, že se nejnovější generace vozidel ASCOD 2 a CV-90 utkají i v nadcházejícím výběrovém řízení Ministerstva obrany ČR. 

Přenos výroby i technického zabezpečení a servisu

Dodavatelem vozidel Ajax pro britskou armádu je General Dynamics UK (GD UK), což je pobočka GDELS v Británii. Výroba a dodávky nových vozidel jsou rozděleny do dvou fází. Během první vznikne sto vozidel Ajax v závodě u Sevilly, zbytek vozidel se bude během druhé fáze kompletovat v nové továrně v jižním Walesu za podpory GDELS prostřednictvím GD UK. Nepůjde však jen o přenesení montáže vozidel, továrna ve Walesu bude mít do budoucna na starosti i technickou podporu, servisní služby pro vozidla a bude také mít na starosti modernizační projekty a další technický vývoj. Británie tak bude zcela soběstačná při provozování vozidel Ajax během celého jejich životního cyklu. Je to také důkaz faktu, že GDELS je schopná bez potíží převézt výrobní a opravárenské kapacity kamkoliv podle požadavků jakékoliv armády, která ASCOD 2 zavede do výzbroje, a to včetně know-how a výrobní dokumentace. 

P1790258
Foto: Výrobní hala společnosti Santa Bárbara Sistemas | DP

Podobný postup GDELS deklaruje i v případě úspěchu ve výběrovém řízení na nová pásová vozidla pro českou armádu. Plánuje se, že kompletace vozidel by probíhala v českých podnicích, a to v nejvyšší možné míře, ze zahraničí by byly dodávány jen komponenty, pro které nejsou v ČR výrobní kapacity nebo výrobci na potřebné technologické úrovni. Ostatně stejný přistup GDELS zvolila i v případě vozidel Pandur II CZ 8x8 pro českou armádu. Ty byly z velké části vyrobeny a také vyvinuty v České republice a jejich další výroba i servisní a technické služby jsou zajišťovány českými podniky. Velmi důležitá je také skutečnost, že GDELS deklaruje možnost čerpat zkušenosti i technická řešení z britského programu Ajax pro případné zavádění vozidel ASCOD 2 do výzbroje české armády v případě, že by tento typ byl vybrán v rámci nadcházejícího výběrového řízení.

P1790249
Foto: Výrobní hala společnosti Santa Bárbara Sistemas | DP

Velkou výhodou by mohlo být, že program Ajax zahrnuje 6 verzí a 9 variant vozidel – Ajax, Ares, Athena, Argus, Atlas, Apollo ve variantách – průzkumné/bojové vozidlo pěchoty, vozidlo řízení palby, přehledové, pozorovací, obrněný transportér, vozidlo velení a řízení, ženijní/průzkumné, vyprošťovací a opravárenské. Modularita konstrukce i otevřená architektura vybavení a elektronických systémů však umožňují rychlý vývoj i dalších verzí a speciální provedení, jako například vozidlo palebné podpory s bojovými věžemi a zbraněmi do ráže 120 mm či minometné atd.

P1790239
Foto: Výrobní hala společnosti Santa Bárbara Sistemas | DP

Základem pro řadu vozidel Ajax se stalo nejnovější provedení vozidla ASCOD 2 označované jako ASCOD 42, které představuje jeho nejtěžší provedení, a které bude nabízeno i české armádě. Jak již bylo řečeno, pro britskou armádu GDELS vyvinul celkem devět specializovaných vozidel. Znamená to, že pokud by česká armáda vybrala za nástupce BVP-2 typ ASCOD 2, mohla by do své výzbroje zavést už vyvinuté účelové modifikace vycházející z britských. Podle současných plánů by česká Ministerstvo obrany chtělo o vítězi tendru rozhodnout na podzim tohoto roku a ve velmi krátké době získat první vozidla. Souběh zavádění nových vozidel pro britskou i českou armádu by tak mohl mít velký přínos pro obě strany.

P1790218
Foto: Rozpracovaný exemplář vozidla Apollo čeká na testovací jízdu

 Autor: Petr Žák

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Delta

13. 03. 2019

manufaktura spíše prodražuje vojenskou techniku
Nejvýznamnější továrny americké armády
S dokumentem se vydáme do nitra fascinujícího a tajemného světa vojenské výzbroje a výstroje. Prozkoumáme několik zbrojních závodů, abychom zjistili, jak vyrábějí výzbroj, vozidla i zbraně pro americké vojenské síly. Podíváme se pěkně zblízka na celý proces výroby a náš průvodce Kelly Perdew
https://www.youtube.com/watch?v=_7PzWrA3Foc
Poznej rozdíl
Výroba by se dala zefektivnit robotizací jak například v BMV
Takhle se vyrábí BMW...na konci odkazy na další podobná videa

http://www.youtube.com/embed/libw1rV2McY?feature=player_detailpage

Delta

12. 03. 2019

Obrněnec ASCOD 2 už má české komponenty. Zlaté české ručičky
Vysocí manažeři skupiny General Dynamics European Land Systems (GDELS) cestovali po několika českých krajích, aby se setkali s představiteli různých českých státních i soukromých průmyslových podniků a jednali s nimi o možné budoucí spolupráci. To potěší , výkonný ředitel GDELS-Steyr, při návštěvě podniku Ray Service ve Starém Městě u Uherského Hradiště zdůraznil: „Naše návštěva zde ale i v dalších firmách v ČR není jen marketingovou záležitostí, jde nám o skutečné zakázky a projekty. Například Ray Service a Meopta a jejich zapojení do projektu Pandur II pro AČR, jsou důkazem obrovského přínosu GDELS pro firmy českého obranného průmyslu. Dynamická firma ze Zlínského kraje vyvinula a dodala pro ASCOD 2 i hasicí systém či strukturovanou kabeláž, která zajišťuje nejen energetické toky, ale i přenos dat, protože moderní bojové vozidlo je v neposlední řadě výkonným superpočítačem, který sbírá a vyhodnocuje data z řady senzorů. Průmyslové turné společnosti GDELS k projektu ASCOD 2 otevírá brány k miliardovým zakázkám pro české firmy

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací