Zbrojní spolupráce na vzestupu: Polsko a Slovensko posilují obranu střední Evropy
Varšava a Bratislava podepsaly dokumenty o vzájemné výrobě munice i nákupu obrněných vozidel, tanků a systémů PVO. Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz a jeho slovenský protějšek Robert Kaliňák dohodu potvrdili na zasedání ve Varšavě. V rámci první fáze má Polsko těžit ze slovenského know-how a technologií výroby dělostřelecké munice ráže 155 mm. Na konci roku 2024 Polsko zřídilo zvláštní fond na podporu domácích i zahraničních investic do polského sektoru výroby dělostřelecké munice ráže 155 mm. Do fondu bylo investováno 3 miliardy zlotých (zhruba 18 miliard korun).
Ve druhé fázi má následovat společná produkce obrněných vozidel pro Slovensko na základě polského obrněnce KTO Rosomak, který je postaven na platformě finské Patrie. Hlavním rozdílem mezi polskou a slovenskou verzí má být věž Turra 30, kterou bude slovenský model vybaven.
Třetí fáze se týká polské nabídky tanků K2PL Slovensku. V červenci 2022 podepsalo Polsko kontrakt na až 1000 tanků K2, z nichž má být 180 kusů vyrobeno v Jižní Koreji a zbytek v Polsku. Zbylých 820 tanků má být polonizovaná verze K2PL, která bude vybavena polskými systémy a zesíleným pancířem.
Foto: Slovensko zvažuje nákup polských tanků K2PL. Na fotografii původní verze K2 bez polských modifikací | Wikimedia Commons / Public domain
Slovensko v současné době řeší, jakou cestou se při budování tankového vojska vydat. V posledních měsících slovenské ministerstvo obrany několikrát zásadně změnilo své plány. Původní návrh na nákup 104 nejmodernějších německých tanků Leopard 2A8, který byl zrušen kvůli nedostatku financí, vystřídal návrh na pořízení starších tanků Leopard 2A4 a jejich modernizaci. I tento plán byl však změněn – nejprve na nákup vozidel palebné podpory CV90120, který byl následně nahrazen návrhem na pořízení polských tanků K2PL.
Právě návrh na pořízení vozidel palebné podpory CV90120 způsobil nemalé pozdvižení. Slovensko by se v případě tohoto nákupu stalo první zemí, která by své tankové síly nahradila vozidly palebné podpory. Z mnoha hledisek by to však dávalo smysl – CV90120 je postaven na podvozku bojového vozidla pěchoty CV90, které Slovensko již zakoupilo, a jeho jednotková cena je výrazně nižší než cena samotných tanků. Nevýhodou je ovšem velmi slabé pancéřování. CV90120 navíc po více než 20 letech stále zůstává pouze prototypem, jelikož o něj dosud neprojevil zájem žádný stát.
Foto: Slovensko místo tanků zvažovalo dokonce nákup vozidel palebné podpory CV90 | Wikimedia Commons / Public domain
Nákup tanků K2 pro Slovensko dává větší smysl. Tanky K2 byly navrženy v Jižní Koreji pro boj v horském terénu, díky čemuž jsou poměrně lehké (což je však vykoupeno slabším pancéřováním) a disponují hydraulicky ovládaným podvozkem, který umožňuje naklápění tanku pro zvýšení elevace i deprese kanónu. Polonizovaná verze má navíc disponovat výrazně posíleným pancířem.
Oproti korejské verzi má K2PL nabízet další vylepšení, jako je oddělené uložení munice od prostoru posádky, systém aktivní ochrany nebo dálkově ovládaná věžička s kulometem ráže 12,7 mm.
Ve čtvrté fázi se projednal slovenský nákup polských přenosných protiletadlových raketových systémů (MANPADS) Piorun. Tyto z ramene odpalované střely jsou s velkým úspěchem používány ukrajinskou armádou proti invazním ruským silám. Jejich vysoká efektivita v boji s ruskými zbraněmi jim zajistila výbornou reputaci a exportní úspěch. Kromě několika evropských armád si Pioruny zakoupily například i USA, Japonsko nebo Indonésie. Slovensko objednalo 36 odpalovačů s blíže nespecifikovaným počtem střel za cenu 65,8 milionu eur (1,6 miliardy korun).
Foto: Slovensko nakoupilo 36 odpalovačů Piorun. Nahradí již zastarávající sovětské 9K38 Igla | Wikimedia Commons / Public domain
Zdroj: armyrecognition.com, defensemagazine.com
Komentáře
MiraH
07. 03. 2025, 15:37nezbývá než doufat že po volbách se ČR také k té iniciativě připojí.
Tom123
07. 03. 2025, 16:47Snad ne. Ten tank má mizerný boční pancíř a je vyloženě dělaný do horského terénu, pro Slováky dobrá volba.
Pro nás je lepší řešení nějaká varianta Leoparda.
Pepík Knedlík
07. 03. 2025, 20:43Ale všech tanky mají z boku problém. Tam nadostanes 700 RHAe. K2 je solidní a jak jsi přišel na hory v jižní Korei? Jo hory jsou na východě u Pacifiku.Jinak rovina a nižší převyšeni max. 300 m.
Tak nekecej :beer:
Tom123
07. 03. 2025, 21:21Místní trouba co ?
Tak si zjistěte něco o korejské válce a použití tanků v ní.
Úplně nejjednodušší je podivat se na geografickou mapu.
https://www.reddit.com/r/geography/comments/p4wu6s/topographical_map_of_south_korea_and_north_korea/
Pepík Knedlík
07. 03. 2025, 21:41Tom
Ano jsi místní trouba :smile:
Pohoří Tchebek je největší pohoří na Korejském poloostrově. Nachází se na východě u pobřeží Japonského moře, z větší části v Jižní Koreji, ale zasahuje i do jihovýchodní části Severní Koreje – část severokorejského Tchebeku přiléhající ke korejskému demilitarizovanému pásmu se nazývá Diamantové hory a patří mezi ...
Už chápu pric6 máme v armádě ČR takový znalce a experty. Velitel roty má hodnost generálporucik. :smile:nebo armádní generál :middle_finger:
MiraH
09. 03. 2025, 07:55to má být vtip? ČR nemá hory? Jinde než v horách právě obrana není možná a po průlomu ať už ze západu přes Krušnohoří nebo Šumavu či z východu přes průsmyky u Ostravy, viz dukelská operace je území jak na talíři. Právě v horách bysme se potenciálně mohli úspěšně bránit. Viz třeba stavba pohraničního opevnění ve vhodném terénu. Na rovině už je nějaká obrana bezpředmětná leda by šlo jen o malé jednotky průzkumné pěchoty a to už by stejnak většina tanků i většiny ostatní výzbroje a výstroje byla jen vraky v pohraničních horách.
pek1234
07. 03. 2025, 09:09Toto tady už jednou bylo a dopadlo to díky slovenské straně fiaskem. Uvidíme jak dopadne 2 pokus.
Mimochodem, české zbrojovky pomalu skupují slovenské zbrojní kapacity vč. těch vývojových (např. Matador - je tu o tom celý článek). Takže proČR je to zatím hodně pozitivní trend