Zbrojní záhada v Moldavsku: Kde se vzaly české pušky Bren 2
Před pár dny zveřejnilo moldavské ministerstvo obrany (Ministerul Apărării al Republicii Moldova) fotografii nastoupených moldavských vojáků během slavnostní ceremonie. Zajímavostí bylo, že vojáci byli vyzbrojeni českými puškami Bren 2.
Foto: Nastoupení moldavští vojáci s českými puškami Bren 2 | Moldavské ministerstvo obrany
Konkrétně 8. května, při příležitosti 80. výročí konce druhé světové války, zveřejnilo ministerstvo fotografie příslušníků 22. mírového praporu, který téhož dne oslavil 26. výročí svého založení. Právě výzbroj nastoupených vojáků upoutala pozornost – jednalo se o české útočné pušky Bren 2, ačkoli dosud neexistují žádné oficiální informace o jejich prodeji Moldavsku.
Pušky mohl zakoupit přímo moldavský stát, nebo mu mohly být dodány v rámci logistické podpory Evropské unie. 22. mírový prapor patří mezi elitní složky moldavské armády a zúčastnil se řady mírových i humanitárních misí v zahraničí. Jeho příslušníci absolvovali mezinárodní výcvik v Albánii, Arménii, Bulharsku, Německu, Severní Makedonii, Rumunsku, Švédsku, na Ukrajině a ve Spojených státech. Jednotka byla rovněž nasazena v misích OSN v Libérii, Pobřeží slonoviny, Súdánu a Jižním Súdánu.
Přezbrojení praporu může naznačovat širší trend přechodu moldavských ozbrojených sil na standardy NATO. Koncem dubna oznámila Evropská unie, že vyčlení Moldavsku finanční pomoc ve výši 20 milionů eur na modernizaci protivzdušné obrany. Jde již o sedmý balíček pomoci v rámci Evropského mírového fondu (EPF), jehož cílem je posílit obranné schopnosti země. Finanční prostředky budou využity na nákup odpalovacích zařízení a raket pro protiletadlové systémy krátkého dosahu. Celkem by mělo Moldavsko z fondu EPF obdržet až 60 milionů eur.
Moldavská armáda patří mezi nejméně rozvinuté v Evropě. Země udržuje malou profesionální armádu čítající přibližně 6 500 vojáků, ale disponuje výraznými rezervními silami – v roce 2024 čítaly rezervy 77 500 osob. Na obranu Moldavsko vydává pouhých 0,55 % HDP, což v roce 2024 odpovídalo 112 milionům dolarů, tedy přibližně 2,5 miliardám korun.
Kvůli chronickému podfinancování má Moldavsko jen velmi omezené možnosti modernizace své armády. Standardní pěchotní výzbroj tak tvoří sovětské pušky AK-74 a rumunské PM md. 63 v ráži 7,62×39 mm, přičemž standardní osobní zbraní je téměř stoletá pistole Tokarev TT-33. Moldavsko navíc nedisponuje žádnými tanky a páteř jeho obrněných sil tvoří zastaralé sovětské BMD-1 a rumunské transportéry TAB-71M.
Co se týče modernější výzbroje, Moldavsko spoléhá především na zahraniční pomoc, zejména ze Spojených států. Ty moldavské armádě dodaly například 121 vozidel Humvee, kulomety M240 a M2 Browning, granátomety Mk 19, stejně jako neprůstřelné vesty IBA a přilby PASGT. Německo zase Moldavsku poskytlo 19 švýcarských obrněných vozidel Piranha IIIH.
V současnosti však bude pro Moldavsko klíčová právě pomoc z Evropského mírového fondu EPF. V jejím rámci obdrží například nejmodernější český pasivní radar Věra-NG, švédské pancéřovky AT4 a blíže nespecifikované německé prostředky protivzdušné obrany.
Zdroj: Militarnyj, Moldavské ministerstvo obrany
Komentáře
Czertik
27. 05. 2025, 10:46a kdy moldavie zvysi svoje vydaje na obranu, zvlast kdyz je tak male ?
pokud se moldavanum bude technika a penize jen tak darovat...nebudou mit moldavane duvod zvysovat vydaje na armadu a o me prijde jako vyhccanst.
David
27. 05. 2025, 13:34Moldávie navyšuje své zbrojní výdaje, ale samozřejmě jen postupně, nějaké skokové navýšení zbrojních výdajů si nemůže dovolit. Pokud západní státy darují Moldávii moderní ( nebo aspoň relativně moderní ) výzbroj, pak to samozřejmě modernizaci armády urychlí, a to je teď hodně důležité. A zas tak malá Moldávie není, a to i když odečteme Podněstří, takové Slovinsko je rozlohou a počtem obyvatel zhruba srovnatelné, a přesto má svůj význam
Czertik
27. 05. 2025, 19:52ale slovinsko nema tak zanedbanou armadu.