Nová česká puška CZ BREN 2 Ms CARBINE

 10. 03. 2021      kategorie: Vojenská výzbroj      19 komentářů
Přidat na Seznam.cz

Útočné pušky CZ BREN 2 se České zbrojovce a.s. opravdu povedly. Radost z toho navíc mohou mít nejen příslušníci oficiálních ozbrojených složek, ale také milovníci dlouhých civilních automatických zbraní. Nová generace uherskobrodských Brenů je už totiž k dispozici také v podobě výhradně samonabíjecího provedení, a to v podobě pušky CZ BREN 2 Ms a nově CZ BREN 2 Ms CARBINE.

Samonabíjecí pušky CZ BREN 2 Ms Česká zbrojovka uvedla na trh v roce 2019. Konstrukčně tyto pušky v maximální možné míře vycházejí z důkladně ověřených Brenů druhé generace v samočinném provedení. Samozřejmostí jsou promyšlené úpravy, které jednou provždy znemožňují střelbu dávkou, a to i v případě, že by se někdo pokoušel o takovou úpravu s využitím dílů z útočných pušek.

ZCH_7075
Foto: U samonabíjecích pušek CZ BREN 2 Ms zůstaly v plné míře zachovány všechny benefity, kvůli kterým jsou Breny dvojky (na snímku) tak chváleny v podobě útočných pušek | Česká zbrojovka a.s. / CC BY-SA 3.0

Písmena "Ms" v názvu znamenají Modular System a odkazují na jednu podstatnou změnu, patrnou hned na první pohled: tyto samonabíjecí pušky mají oddělitelné předpažbí, čímž se majitelům těchto zbraní otevírají široké možnosti customizace. Tento prvek pušky CZ BREN 2Ms sdílejí s bojovou puškou CZ BREN 2 BR. Česká zbrojovka a.s. tím reaguje na ústup montážních lišt dle MIL-STD-1913. U samonabíjecích Brenů dvojek má uživatel k dispozici jednu dlouhou lištu na horní části zbraně (standardně je osazena sklopnými mechanickými mířidly s plně stavitelným dioptrickým hledím) a další konfigurace je už ponechána na jeho potřebách a preferencích. Možností je nepřeberně a trendy se navíc mění.

U samonabíjecích pušek CZ BREN 2 Ms zůstaly v plné míře zachovány všechny benefity, kvůli kterým jsou Breny dvojky tak chváleny v podobě útočných pušek: jednoduchá konstrukce, extrémní spolehlivost, vysoká přesnost, nízká hmotnost, výborné vyvážení, skvělá ergonomie a oboustranné či snadno přestavitelné ovládací prvky. Používá se i stejná sklopná ramenní opěra, která na první pohled může působit poněkud stroze, ale ve skutečnosti odvádí perfektní práci. Na samonabíjecích Brenech dvojkách najdeme rovněž zdařilý tříramenný samodotahovací tlumič plamene.

bren2_3D
Foto: Samonabíjecí puška CZ BREN 2 Ms | Česká zbrojovka a.s. / CC BY-SA 3.0

K puškám se dodávají polymerové zásobníky vlastní konstrukce České zbrojovky a.s. Ty jsou nejjednodušším rozlišovacím prvkem toho, v jaké ráži daný kus je. CZ BREN 2 Ms je totiž ve dvou provedeních: na populární náboje .223 Rem. a 7,62×39. Ve druhém případě je třicetiranový zásobník výrazně zakřivenější.

Oba stávající modely CZ BREN 2Ms (.223 Rem. a 7,62×39) jsou vybaveny hlavní délky 280 mm a při maximální délce s vyklopenou ramenní opěrkou 807 mm činí jejich celková hmotnost bez zásobníku pouhých 2,90 kg.

bren2_3D_02
Foto: Samonabíjecí puška CZ BREN 2 Ms | Česká zbrojovka a.s. / CC BY-SA 3.0

Série samonabíjecích pušek CZ BREN 2 Ms byla v letošním roce rozšířena o model CZ BREN 2 Ms CARBINE, který disponuje hlavní dlouhou 16,5" (425 mm) umožňující ještě přesnější střelbu. Tato výhradně samonabíjecí varianta útočné pušky CZ BREN 2 byla navržena na základě zkušeností nejnáročnějších uživatelů z řad speciálních jednotek a ozbrojených složek operujících kdekoliv na světě i v těch nejdrsnějších klimatických podmínkách.

bren2carbineFoto: Samonabíjecí puška CZ BREN 2 Ms CARBINE | Česká zbrojovka a.s. / CC BY-SA 3.0

CZ BREN 2 Ms CARBINE se nabízí v ráži .223 Remington, hmotnost zbraně (bez zásobníku) je 3,45 kg a celková délka se sklopenou/vyklopenou-vysunutou pažbou je 80/104 mm.

 Autor: Petr Žák

Komentáře

Zdeněk Matějka

19. 07. 2021

Paráda, užasný produkt pro americký trh, kde má CZ skvělé jméno.

Jarda K

20. 05. 2021

To je snůška PR keců od Brodu. To a manipulace výběrovek, v tom jsou kadeti. Jo a taky v tunelování státního rozpočtu. V jednom desetiletí 2x přezbrojovat armádu puškama i pistolema, to je světový unikát.
A ty bláboly o spolupráci se zvláštníma jednotkama? To vypadá, že ti bramboráři tak dlouho ten paskvil vyvíjeli, až si 601 pořídili AR-15 od DD. Zbytek armády si vybírat nemůže, takže má tyto krámy...

Badysak

17. 03. 2021

Jenomže Švícaři mají naprosto jiné podmínky pro vyjednávání není to (zaostalá) země a hlavně mají absolutně jinou úroveň politiků(vyjednávačů). Takže to že jsme v EU je pro nás výhra i přes byrokratickou težkopádnost. A co se týče dotací EU nemůže za NAŠE zloděje.

czert

17. 03. 2021

badysk
"Pokud bychom chtěli mít stejná práva/výhody jako členové tak stejně budeme muset plnit to samé jako čenové. Viz. Švýcaři."

ani ne, z toho clanku vyliva ze s eu ma dvoje bilaterarni smouly - o ekonomice a politice.
cili nic by nam nebranilo postupovat stejne a vyjednavat s eu o migrantech, zbranovych zakazech apod.
stejne jako svycari. skutecne si vsimni ze svcari nijak neresili zbranovou smercici z eu, proze na ne eu nemuze.

a co se tyka toho, ze sme prijemci...to, neni tak jednoduche, kvuli proste korupci veskere eurodotace na projekt minimalne zvednou jeho ceno o 30%, ne li vic. a to nejen kvuli tomu ze musis platit (primerene poctive, nekdy) uredniky kteri schvaluji dotace a vse mozne a nemozne.
nemluve o tom, ze nemas volnost v tom, na co ty penize pouzijes.
ze misto cyklostezky by si potreboval opravit silnici ktera byla necekane diky destum a sesuvu pudy znicena ?
smula, but dej penize ze sveho na novou cykloszteku (a pak si to vyzer od mistnich, proc vyhazujes penize za cyklostezku midsto daleko potrebnejsi silnice) - nebo proste odepis veskere finance co si vylozil na prekonani obrovske bruselske byrokracie.
nemluve o odhalenych pripadech kdy si za dotace mistni oliarcha zpravil vlastni zamecek (dosad cokoliv podobneho) s oduvodnenim ze to zlepsi turizmus )byt ho vyuziva jen pro sebe a vybrane lidi) - a dotaci dostal, diky prislusnemu uredniku se kterym je zadobre a potrebne reporty krativne upravuje.
a nic se jim stat nemuze.

Badysak

16. 03. 2021

czerik
Jenomže členství v EU je o zůstání v ekonomickém systému ani to Švýcarsko nemá práva jako my https://www.businessinfo.cz/navody/svycarsko-vztahy-zeme-s-eu/.
Pokud bychom chtěli mít stejná práva/výhody jako členové tak stejně budeme muset plnit to samé jako čenové. Viz. Švýcaři.
Brexit jasně ukazuje jak bychom byly ekonomicky v prdeli stále jsme velcí příjemci peněz z EU a díky za to bez nich bychom byly ještě na stomech. je to takový Marshallův plán(více méně).

czerik

15. 03. 2021

karel
a co by bylo na czexitu tak spatneho ? pokud bychom zustali uvnitr ekonomickeho systemu, jako je treba svycarsko. jen bychom se zbavily toh politickeho nesmyslu ktery nam nic pozitivniho neprisesl jen nesmyslne prikazy a zakazy.

mila

12. 03. 2021

Hezká flinta,samý průlis,lišta,záhyb,hrana,asi se to nechytá za hadry,a všeho co to potká.Nechal bych ji klidně vyválet i v blatě,ale čistit bych to pak nechtěl,bylo by to na dlouho.:))

karel3

11. 03. 2021

Béďa
"naprostý souhlas, takové perly aby člověk pohledal (blekotání valdeze59) a když už nemám co říci ke zbraním tak řeším politiku (karel)."
---------------------------------------------------------------------
Pouze jsem reagoval na slovanskou bytost, která se chtěla mentálně rovnat ke Švýcarům a svoji averzi k EU není schopná svobodně řešit odstěhování, jako mnoho dalších. V pár bodech jsem porovnal kvalitu. :slight_smile:

Béďa

11. 03. 2021

to Jura :
naprostý souhlas, takové perly aby člověk pohledal (blekotání valdeze59) a když už nemám co říci ke zbraním tak řeším politiku (karel).

Míra

11. 03. 2021

karel3 opět lže, že byl preziden Zeman usvědčen soudem za lháře. Už jsem se mu to snažil několikrát vysvětlit, očividně marně. Nepochopil.
Nebo záměrně ignoruje fakta jak je u něj zvykem.

Jura

11. 03. 2021

Musím uznat že takové perly o zbraních jako jsou v téhle diskuzi se jen tak nevidí.

valdez59

11. 03. 2021

Dokonce ani sovětský AK-47 protože kdyby používal standartní náboje a ne tokarevy tak by prohrál.Porovnání Tokarev náboj vás nemusel trefit do kritických míst.Trefil vás třeba do nohy a nevyvářený náboj vás zevnitř roztrhal.

valdez59

11. 03. 2021

stejně na vz,.58 nikdy nic nebude mít.

czerik

11. 03. 2021

fb slobo ordechaj
"To budou zase další kšefty ČZ Uherský Brod pro zájemce z nedemokratických režimů potlačující lidská práva... Vono se to přes někoho jako vždy dodá, že... brrr"

just LOOOOOL. takze to jim radeji nic neprodame, at cb utre hubu, hlavne lidksa prava ze. at jim zbrane radeji dodaji francouzi, nemci, britove, italove, amici - tak jako jiz v nimulosti nescetnekrat, protoze cesi cukli kvuli aktivitum jako ses ty.

a ne, skutecne tam zbrane misto cechu nedodala cina ci rusaci, jak si muzes naivne myslet.

czert

11. 03. 2021

karel3
tak svycari maji uplne jinou moralku, kvuli systemu jaky je jedinecny v cele evrope. proto svycasko se NIKDY nestane clenem eu, protoze vi, ze by to byl jeho konec.
a podivej se na nemecko, francii - tam nezazili komunismus (byt ve vychodnim n. jo, ale to hraje v politice malou roli) - a hle, v cele maji daleko vice marxisticke politicky nez v cr babise.
cili v cem je tvoje pointa ?
a i mezi nemci a frantiky by si nasl hodne politiku ktery meli korupcni skandaly.

karel3

11. 03. 2021

RST
"Výborná zbraň ozbrojme všechny občany od 18-ti let jako ve Švýcarsku a pohlídejme si hranice s EU a fašistkou MERKELOVOU. Vyhlašme Čech Brexit. Spojme se v jeden blok proti diktátu EU. občan 81 let."
--------------------------------------------------------
Slušně ujetý výlev. Tobě by zbroják určitě nedali. :slight_smile:
Navštívils někdy Švýcarsko, viděl jsi ten pořádek, čistotu, ochotu a vstřícnost a bezvadné fungování úřadů ?
Já tady v ČR nic takového nevidím. Jenom slovanský bordel a Slovany, kteří lžou, kradou, nedodržují zákony a nectí právo.
Ty si opravdu myslíš, že by si inteligentní Švýcaři někdy zvolili do čela státu ex-komunistické trosky jako retardové v ČR, trestně stíhaného podvodníka za premiéra a dvakrát soudem uznaného lháře za prezidenta?
Vždyť i ty zlodějny například z Mostecké uhelné soudili a odsoudili Švýcaři....
Odstěhuj se do Ruska, tam budeš mít od EU a frau Merkel klid a hlavně budeš u svých soukmenovců jako doma. :laughing:

RST

10. 03. 2021

Výborná zbraň ozbrojme všechny občany od 18-ti let jako ve Švýcarsku a pohlídejme si hranice s EU a fašistkou MERKELOVOU. Vyhlašme Čech Brexit. Spojme se v jeden blok proti diktátu EU. občan 81 let.

czerik

10. 03. 2021

vidim , ze fotky uz jdou s dobou a ceskou novelou, ktera zavadi 10 rane zasobniky, byt je to naprosty nesmysl.

Tomáš

10. 03. 2021

Klobouk dolů,je to jako skoro vždy,dokonalá,česká zbraň.Jen tak dál.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací