EXCALIBUR
CZUB
CZUB

ČS pohraniční opevnění 1935-38 - Důmyslný obranný systém lehkých a těžkých objektů, který měl zastavit Hitlera

 14. 02. 2019      kategorie: Vojenská historie      20 komentářů

Československé opevnění z let 1935-38, symbol odhodlání bránit mladou demokracii, ale také největší pomník první Československé republiky a připomínka ostudné Mnichovské dohody. Důmyslný obranný systém lehkých a těžkých objektů byl ve své době naprosto nadčasový a pokud by se povedlo naši obrannou linii dokončit a o naši republiku by se svedl boj, měl by nepřítel obrovské problémy.

Jak vše dopadlo, zná asi každý z nás. Opevnění se stačilo dokončit jen na pár místech a po záboru Sudet, na základě Mnichovské dohody v září 1938, jsme o něj prakticky přišli. Ke konci války pak naše opevnění paradoxně posloužilo v obranných bojích ustupující německé armádě.

Obranný systém sestával z malých "bunkrů" tzv. ŘOPíků (název podle Ředitelství opevňovacích prací ). Jednalo se převážně o železobetonové lehké opevnění vzor 37.

Psali jsme: Rychlostní rekord německého Junkersu Ju 88

Standardně byl Řopík osazen (v různých kombinacích) naším lehkým kulometem vz.26 a těžkým kulometem vz.37. Tehdy se jednalo o jedny z nejvýkonnějších a nejspolehlivějších zbraní na světě.

opevneni_rop
Foto: Lehký objekt vzor 37 tzv. ŘOPík

ŘOP byl opatřen také periskopem, kterým se dal bezpečně sledovat nepřítelův pohyb. Do vybavení objektů patřil i ruční ventilátor, který v případě potřeby (útok plynem nebo kouřem) vháněl do objektu čerstvý vzduch a vzduch zkažený se na základě vznikajícího přetlaku automaticky odváděl ven mimo objekt.

Psali jsme: Přesně za měsíc uctíme památku válečných veteránů - lidé projevují úctu třeba úžasně pomalovaným kamionem

Celkově byl objekt velmi soběstačný a odolný. Každý objekt se betonoval najednou a každý beton procházel přísnou kontrolou tvrdosti a odolnosti.

Na střeše objektu si i dnes můžeme povšimnout "zakroucených drátů", kterým se říkalo "prasečí ocásky" a primárně sloužily k uchycení maskovacích sítí. Tyto ocásky byly často i po vnějším obvodu bunkru a sloužily k uchycení ostnatého drátu jako protipěchotní překážky.

opevneni_ropik02
Foto: Původní fotografie čerstvě dokončeného objektu vz.37 (na stropě ŘOPíku si povšimněte prasečích ocásků)

Po širším obvodu objektu spolu s protipěchotní překážkou byly zapouštěny do země i odolné železobetonové sloupy nebo umísťovány tzv. rozsocháči (ježci), které sloužily jako protitanková překážka.

Dnes je naprostá většina těchto Řopíků silně zanedbaná, vandaly poničená a znečištěná, což je velká škoda.

Dálší, mnohem mohutnější, objekty byly pěchotní a dělostřelecké sruby, které měly 2. patra (nadzemní a podzemní) a měly být soběstačné (munice, potraviny, vlastní studna) až po dobu několika týdnů. Horní patro (bojové) bylo vybaveno především místnostmi potřebnými pro vedení boje, což byly především střelecké místnosti s hlavními i obrannými zbraněmi objektu, vchod do srubu, stanoviště velitele a telefonní ústředna a zvonové šachty, kterými byl za pomoci žebříku možný přístup na podlážku pancéřového zvonu či kopule. V dolním (týlovém) patře byla umístěna strojovna, filtrovna, ubikace mužstva, sklady paliva, střeliva a proviantu, ale i studna a umývárna s WC.

Jejich úkolem bylo, s pomocí lehkého opevnění (již zmiňovaných ŘOPíků) a protipěchotních / protitankových překážek střežit státní hranici. Rozmístění těžkých objektů muselo být odborně vyměřeno a vypočítán jejich palebný vějíř tak, aby se kryl vždy se sousedním srubem. V případě potřeby, kdyby se nepřítel dostal do bezprostřední blízkosti srubu, bylo povoleno i přímé postřelování objektu ze sousedního srubu.

opevneni_pechotni
Foto: Zrekonstruovaný pěchotní srub K-S 14 „U cihelny"

V nejočekávanějších místech potenciálního útoku Wehrmachtu bylo naše opevnění logicky nejtěžší a nejkoncentrovanější. Vybrané pěchotní / dělostřelecké sruby byly mezi sebou propojené podzemními chodbami a spolu s pozorovacími a dalšími podpůrnými objekty dohromady tvořily tzv. dělostřelecké tvrze.

První používané rozdělení bylo dle odolnosti (síla stěn a stropu). V československém opevnění bylo používáno 6 variant. Jednalo se o čtyři stupně označené římskými číslicemi I - IV, které byly přejaty od objektů francouzské Maginotovy linie a dva stupně označené arabskými číslicemi 1 a 2 dodatečně zřízené pro potřeby v našich podmínkách. Toto dělení platilo nejen pro pěchotní sruby, ale i pro všechny ostatní druhy objektů československého těžkého opevnění.

opevneni_delostrelec
Foto: Dělostřelecký srub R-S 79 "Na mýtině" je největším vybetonovaným objektem na našem předválečném opevnění (součást dělostřelecké tvrze Hanička)

Nadčasové nebylo jen rozmístění, orientace a zpracování samotných obranných objektů, ale také jejich vybavení a výzbroj. Kromě lehkých kulometů vz.26 a těžkých kulometů vz.37 měly být vybrané těžké objekty vybaveny výkonnými rychlopalnými minomety a kanony.

Našim předkům se muselo v roce 1938 opevnění jen velmi těžko opouštět a dodnes řada z nás cítí pachuť zloby, když si vzpomene, jak jsme museli naše opevnění bez boje předat nepříteli.

S kamarády jsem navštívil většinu našeho pohraničního opevnění a chtěl bych velmi poděkovat klubům vojenské historie i jednotlivým nadšencům za neskutečnou práci, kterou odvedli a odvádějí v rámci rekonstrukce obranných objektů. Díky nim se budou moci z našeho pohraničního opevnění těšit i další generace.

Video: Hlučín-Darkovičky 2018 / YouTube

 Autor: Fels

CENOVÉ BOMBY (872)

Komentáře

Delta

21. 03. 2019

Příklad zničení a proražení železobetonového bunkru
Podívejte se na mapách na tyhle souřadnice:49°56'36.420"N 13°38'52.498"E
Příklad zničení a proražení železobetonového bunkru GBU-39 Bunker Buster
http://www.youtube.com/watch?v=zfRWh2FTZks

Delta

14. 03. 2019

Bída za Masaryka, vojákům se z pevnoostí nechtělo, běžná statistika uváděla
Jen 62 lůžek na 100 lidí
Učňové, kteří už dál z drtivé většiny nestudovali, pracovali i 84 hodin týdně,
v zemědělství byly mzdy okolo 1 Kč/hod
Z celkového počtu sociálně potřebných rodin mělo 58,5 % jen jednu místnost,
22,9 % nemělo tekoucí vodu, 40 % bytů bylo vlhkých
například v roce 1931 zde žilo jen 909 lidí s ročním příjmem nad 1 milion Kčs.

Delta

02. 03. 2019

Opevnění na Trutnovsku - Výstavba lehkého opevnění - stavební úsek Z3 Velká Úpa – prezident Beneš 1:24:14
https://www.youtube.com/watch?v=ojzbbAMjK8U

Delta

21. 02. 2019

Opevnění Čech a Slezska
Reaktivované opevnění z let 1935 – 1938, po roce 1948 silně poškozené opevnění se opravovalo
Nová výstavba
Hledejte s námi
Utajená obrana
O projektu

www.rozhlas.cz/bunkry

Delta

21. 02. 2019

ROPIKY.NET
Možnost přesného přiblížení www.ropiky.net
http://mapa.opevneni.cz/?n=48.931465&e=17.892468&r=1a955000010&z=7&m=t&l=cz
Informace o lehkém opevnění z let 1935 – 1936
Právě pro to si tyto stránky kladou za cíl především zpracovat v co nejširším rozsahu především problematiku výstavby objektů lehkého opevnění u nás a zpřístupnit informace o tom, kde a jakým způsobem byly stavěny, čím byly vystrojeny a vyzbrojeny a v neposlední řadě i o tom, kde se tyto zajímavé objekty dochovaly do dnešní doby.
http://ukradene.ropiky.net/main.htm
Čo je nové ?
10.2.2019 Pribudlo 13 dobových fotografií objektov úseku D-16 (I. zbor) ( Jan Lakosil ).
21.1.2019 V sekcii Články - Materiály ke stažení - Archivní materiály - Výkresy objektů lehkého opevnění pribudlo 5 nových plánikov objektov.

Delta

21. 02. 2019

Co předcházelo vzniku republiky i opevnění
Forma českého národního a politického sebeurčení
aneb Čechy a Morava jako součást rakouské federace nebo jako samostatný stát ?
http://vestinu.cz/?predehra-ke-vzniku-csr,153
….poměrně krvavým konfliktem se nový stát musel vypořádat na slezském Těšínsku. Tento sedmidenní vojenský konflikt Československa s nově vzniklým Polskem zanechal na budoucích vzájemných vztazích obou států výrazný stín. http://vestinu.cz/?ve-stinu-vzniku-ceskoslovenska,154
Československé opevnění 1938 znamená fenomén zejména pro vyznavače vojenské historie, historiky a vojenské historické kluby. http://vestinu.cz/?ve-stinu-ceskoslovenskeho-opevneni,15

emilio

15. 02. 2019

​Budovat v té době opevnění v takovém rozsahu už nemělo smysl. Mělo se více investovat do výzkumu a výroby mobilních zbraní. I když ve finále po zradě Francie to bylo už úplně jedno.

Patrik

15. 02. 2019

Proč jste mi zablokovali možnost komentářů na facebooku ?

Altmann

15. 02. 2019

Petr Čech
Západní mocnosti vydali naše pohraničí , proto že chtěli ,aby se Hitler co nejrychleji a beze ztrát dostal na východ a mohl napadnout sověty než budou připraveni se bránit.

Vážený pane, přesně jste vystihl podstatu problému. Já se nedivím Milotovovu paktu!

Delta

15. 02. 2019

Obyvatelé Hlučína - Darkoviček budovali opevnění i bojovali ve wermachtu
Bojoval jsem ve wehrmachtu - František Gogolín
https://www.youtube.com/watch?v=1d5WZeXclW0
• Lašská nářečí. Typické znaky lašských nářečí
Prajzká je mezi Opavou a Ostravou na levém břehu řeky Opavy (zde zvané "Opavice") a je to takový malý stát ve státě. Prajzká se to jmenuje, protože to dříve byla součást Pruska. www.kozmice.cz/historie/hlucin.php3
• Autorka - Lidie Rumanová: Chcu byč enem Prajz http://jdem.cz/3ayg9

Prajzské noviny.
•Česko-prajzský slovník. Jak se to řekne po našemu. http://www.prajzskenoviny.cz/prajzsko-esky-slovnik

• Za Německa se hašilo s bečkum a ajmrem. http://jdem.cz/x4eb5 http://www.prajzskenoviny.cz/prajzsko-esky-slovnik

Delta

14. 02. 2019

Takto spojenci zavřeli ústa Benešovi – „na odpověď se nečeká “
Spojenci mohli říci jasně před výstavbou opevnění, že Československu takto pomohou a
nemuselo se nic stavět.na věčné časy
https://www.youtube.com/watch?v=RaMg1Qnykws

Obroul

14. 02. 2019

Na pohled uznáníhodné opevnění , které však nikdy neposloužilo účelu , pro který bylo stavěno. Osud rozhodl jinak a zatímco se na německé straně počítalo s opravdu velkými ztrátami při dobývání , tak na straně druhé vznikal plán , jak to vše bez boje prostě jentak odevzdat. Čest padlým mužům , kteří raději spáchali sebevraždu , než aby svou rodnou zemi odevzdali bez alespoň náznaku obrany. S odstupem času ,(po bitvě každý generálem), se píše, že to byl rozumný krok, který ušetřil tisíce životů.Někdo zase tvrdí , že to byla hanba,podraz a vlastizrada. Za druhé války zemřelo rukou nacistů více než 300 000 Čechů z drtivé většiny zcela bez boje a bezbranných. Ztráty válečné , by takového počtu za dobu bojů rozhodně nedosáhli. Přestože bývalou vládu za zbabělou a vlastizrádnou nepovažuji (rozhodně na to ani nemám právo) , je můj názor takový , že jsme se bránit měli !!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací