Itálie odhlasovala zákon umožňující bránit svůj domov střelnou zbraní

 12. 04. 2019      kategorie: Události      35 komentářů

K neobvyklému kroku se uchýlili v Itálii, kde senát schválil nový zákon o sebeobraně. Ten nyní občanům umožňuje se při loupežném přepadení svého domu nebo bytu bránit střelnou zbraní.

italieObrana_02
Foto: Vloupání je nyní mnohem nebezpečnější "koníček"

Na konci března Italský senát schválil zákon, který v současné době jde proti proudu. Zákon totiž opravňuje občany bránit svá obydlí za pomocí svých zbraní. Nově soudy musí vždy považovat za přiměřené, když oběť použije střelnou zbraň pro obranu. Nutno podotknout, že trestný čin musí trvat, nelze tedy střílet po útočníkovi na útěku.

Psali jsme: Den okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy

Zákon byl schválen vcelku jednoznačně. Celkem hlasovalo 201 zákonodárců a pouhých 38 bylo proti. Novelu zákona předložil ministr vnitra Matteo Salvini. Ten už v předvolební kampani sliboval změnu definice práva na sebeobranu, aby se více blížila té ve Spojených státech. A jak se zatím zdá, svůj slib splnil.

Úprava zákona má i další dodatky. Nově například platí, že pokud oběť v sebeobraně zraní pachatele, není pak povinna platit zraněnému pachateli bolestné. Jinak řečeno, pokud je útočník během trestného činu zraněn, nemá právo požadovat po oběti jakékoliv odškodnění za zranění.  Navíc veškeré soudní výlohy těch, kteří se bránili, bude hradit stát. Další změnou je zvýšení trestů za vloupání, narušení domovní svobody a krádeže.

Jedná se tedy o velice rozumný krok Italského senátu. Pachatelé, kteří se rozhodnou páchat trestnou činnost a ohrožují na životě nebo zdraví ostatní obyvatele, se tak rozhodli dobrovolně. Musejí tedy počítat s tím, že jejich čin bude mít možná až fatální následky. V tom lepším případě „jen“ skončí na několik let ve vězení.

Psali jsme: Odhalení pamětní desky našeho válečného pilota RAF

italieObrana_01
Foto: Pachatelé v Itálii si nyní vloupání snad rozmyslí

Zbraně v Itálii

V současné době je v Itálii zhruba 4,5 miliónu domácností, kde alespoň jeden člen rodiny vlastní zbraň. V celkovém počtu tedy vlastní zbraň kolem 12 % obyvatel. Soukromých zbraní je asi 7 miliónů. Držení zbraně přitom není nijak benevolentní, právě naopak. 

Každá zbraň musí být registrována. Vlastnit zbraň lze pro sportovní nebo lovecké účely a pro sebeobranu. Skryté nošení zbraně za účelem sebeobrany musí individuálně schválit správní orgán. Není to tedy nic samozřejmého a je velice složité toto schválení získat. 

Omezení platí i na střelivo. Například pistolového střeliva směji občané mít jen 200ks. Až po splnění určitých požadavků získají povolení vlastnit až 1500 kusů pistolového střeliva.

Komentáře

Oskar

19. 05. 2019

Tak proč suplovat policii ?
Italové se budou smět bránit se zbraní v ruce
Když stát neochrání občany
http://blog.aktualne.cz/blogy/petr-robejsek.php?itemid=33567

Hana

29. 04. 2019

2 hlav,ale jen s jedním tělem - těch by se zloděj lekl ?
Abigail & Brittany Hensel - The Twins Who Share a Body
http://www.youtube.com/watch?v=K57IcN9DWXo

Delta

14. 04. 2019

Můžu ho zastřelit, když otevře dveře? ptala se žena operátorky a lupiče zabila
Osmnáctiletá Američanka Sarah Dawnová McKinleyová byla teprve necelý týden vdovou, když ji a jejího tříměsíčního syna na Silvestra v rodinném domě přepadli lupiči. McKinleyová utišila kojence lahví s mlékem a zavolala na tísňovou linku. „Můžu ho zastřelit, když otevře tyhle dveře?“ ptala se operátorky. Nožem ozbrojený lupič nakonec skutečně dveře otevřel a mladá žena ho zastřelila. Incident ve středu popsala v televizi CNN.

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/255372-muzu-ho-zastrelit-kdyz-otevre-dvere-ptala-se-zena-operatorky-a-lupice-zabila.html

Oleg

12. 04. 2019

H - mělo by to tak být,

jenže v České republice mají trýznitelé zastání v zákoně například dneska

Školáci na vycházce z ústavu zkopali v Ostravě chlapce

Loupež, které se dopustili žáci prvního stupně základní školy na vycházce z ústavu, prověřuje ostravská policie. Oběťmi se přitom stali vrstevníci podezřelých. Policie vzhledem k věku aktérů případ odloží. Kriminalisté se pomocí kamerových záznamů dopátrali dvojice podezřelých žáků ve věku 9 a 10 let a zajistili také hodinky.
Zdroj
http://jdem.cz/ez7nm7

H

12. 04. 2019

Podstatna je věta z článku,která mi hovoří z duše a za vše. Pokud se kdokoliv rozhodne útočit, krást,vloupat se,znasilnovat..je to jeho rozhodnutí a musí počítat s jakýmkoliv způsobem sebeobrany nebo obrany majetku.

Občan

12. 04. 2019

Rozumný názor i s počtem střeliva. Věřím, že to bude i náš problém. Potom se jeden panelový dům stane obrannou jednotkou v síle roty. Velitelem bude domovník!

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací