EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Volkssturm - starci a děti, kteří měli pomoci Hitlerovi zvrátit průběh války

 08. 10. 2018      kategorie: Vojenská historie      10 komentářů

Dne 25. září 1944, z rozhodnutí říšského kancléře a německého vůdce Adolfa Hitlera, byli do zbraně povoláni všichni němečtí muži ve věku 16 až 60 let, aby vytvořili Volkssturm - domobranu. Jednalo se o jeden ze zoufalých kroků, který měl Němcům pomoci prodloužit v té době již prohranou válku.

Volkssturm byla německá lidová domobrana, která vznikla nařízením Adolfa Hitlera ze dne 25. září 1944. Byla tvořena civilními osobami mužského pohlaví od šestnácti do šedesáti let. Vyzbrojení, organizaci a výcvik měl na starosti velitel SS Heinrich Himmler.

Tato domobrana byla vyzbrojena lehkými zbraněmi (pušky, kulomety, pancéřově pěsti) a měla pomoci zastavit útok spojeneckých vojsk. Byla také vycvičena na stavbu protitankových překážek. Posláním Volkssturmu byla ochrana týlových pozic, železnic, opevnění apod.

Psali jsme: Vojenské hodinky: Díl 3. – Měření času v průběhu studené války – vznik Orlíků

volk1
Foto: Nástup německého Volksturmu k poslednímu zoufalému odporu (listopad 1944)

Od ledna 1945 byly jeho jednotky vysílány i do prvních linií fronty či k obraně měst. Na západní frontě se často příslušníci Volkssturmu vzdávali bez boje, avšak na frontě východní často bojovali zarputile až fanaticky. V závěru války, kdy už bylo Němcům zcela jasné, že je konec, odmítali někteří z nich nesmyslně bojovat.

Tito lidé byli zvláštními komandy SS lynčováni pověšením na sloupy elektrického osvětlení, přičemž dostali na krk cedulku, že se jedná o zrádce či pomahače bolševiků.

Psali jsme: Ruské vojačky ve 2. světové válce

volk3
Foto: Členové Volkssturm s pancéřovými pěstmi (v té době velmi účinná protitanková zbraň, zvláště ve městech, kde se střelec mohl k nepřátelskému tanku přiblížt velmi blízko.)

V českých zemích Volkssturm pomáhal německým bezpečnostním silám v střežení železničních tratí a objektů, v potlačování partyzánského odboje, účastnil se i represivních akcí proti civilnímu obyvatelstvu v oblastech působení partyzánů. V samém závěru války se účastnil bojů proti postupující Rudé armádě, přičemž např. v bojích o Brno, kde žila početná německá menšina, způsobil Sovětům značné ztráty, zlikvidoval několik sovětských tanků.

Neblaze proslul při květnovém povstání českého lidu, když se podílel na střílení povstalců, ale i neozbrojených civilních obyvatel ze zálohy. Bezprostředně po ukončení bojů se příslušníci Volkssturmu (již jako „bezbranné německé civilní osoby") v mnohých případech stávali oběťmi odplaty a vyřizování účtů.

volk4
Foto: Únor nebo březen 1945: členové Volkssturmu se učí používat Panzerfaust - protitankovou zbraň.

CENOVÉ BOMBY (926)

Komentáře

Mirek

11. 04. 2019

Dnes by jsme jim šli pomáhat všichni od počítačůa chytrých telefonů?
CHILE'S 2018 Military Parade "Wehrmacht Parade Prussian Style"
https://www.youtube.com/watch?v=wJAL_OR8-MY

Delta

27. 02. 2019

Překvapil mne postoj nacistů - Konec kočování cikánů v Československu v Brně dne 2. března 1940.

Vyhláška Zemského úřadu v Brně o zákazu kočování cikánů Zemský úřad v Brně.
Číslo: 2410/I - 7. Cikáni - pobyt. V Brně dne 2. března 1940. Všem okresním úřadům, policejním ředitelstvím a vládním policejním úřadům. Oběžníkem ministerstva vnitra ze dne 30. listopadu 1939, čís. 64362/1939 - 5 (zdejší oběžník ze dne 6. prosince 1939, čís. 45.801/I-7.) byl vydán zákaz kočování cikánů. (Státní okresní archiv Brno-venkov, sign. A-3/232-1940, kart. 86.)

Mnohem víc v adrese
http://www.holocaust.cz/cz/resources/documents/rom/brno_19400302

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací