EXCALIBUR
CZUB
CZUB

Tip na výlet: Národní památník hrdinů heydrichiády

 04. 11. 2018      kategorie: Vojenská historie      2 komentáře

Nedávno v Praze proběhla vojenská přehlídka, na kterou jsem se rozhodl s kamarády jít podívat. Většina z kolegů není z Prahy, takže jsme si domluvili sraz před chrámem svatého Cyrila a Metoděje. Při této příležitosti jsme navštívili  Národní památník hrdinů heydrichiády, který se nachází přímo v prostorech chrámu. Já osobně jsem zde byl vůbec poprvé a památník včetně expozice na mě velice zapůsobil, proto jsem se rozhodl tuto návštěvu doporučit i vám.

IMG_1271
Foto: Dnes již legendární okno vedoucí do krypty, kde se naši parašutisté skrývali | zdroj: vhu.cz

V lednu roku 2010 zde byla slavnostně otevřena nová expozice věnovaná osudům parašutistů, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Patnáct let po otevření Památníku hrdinů heydrichiády v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici došlo ke kompletní obměně stávající expozice.

Psali jsme: Také vám běhá mráz po zádech?

Návštěvníky dnes čeká moderně pojatá expozice věnovaná jedné z nejvýznamnějších kapitol našich dějin 20. století. Vlastní expozice je umístěna již před kryptou, v níž zemřelo pět ze sedmi československých parašutistů ukrývajících se v červnu 1942 v kostele. Kromě základních informací o období let 1938 až 1945 je expozice doplněna o řadu unikátních předmětů a audiovizí.

V úvodu se návštěvníci seznámí s osudovými dny podzimu 1938, historií vzniku Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939, nástupem Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora v září 1941 a nastolením krvavého teroru na našem území.

Další část líčí okolnosti příprav a průběh Operace ANTHROPOID až do jejího vyvrcholení dne 27. května 1942, kdy byl uskutečně atentát na R. Heydricha. Závěr expozice je věnován tragickým osudům parašutistů i jejich spolupracovníků z řad domácího odboje (zvláště příslušníků Sokola a české pravoslavné církve), bez jejichž pomoci by se atentát nemohl nikdy uskutečnit. Boj parašutistů s přesilou okupantů vyvrcholil v chrámu sv. Cyrila a Metoděje 18. června 1942.

Psali jsme: Uplynulo 70 let od největší výsadkové operace v dějinách - Market Garden

paragani
Foto: Krypta pod chrámem, poslední útočiště parašutistů | zdroj: vhu.cz

Krypta pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje získala v rámci expozice zcela novou pietní podobu. V jejím prostoru jsou umístěny pouze bronzové busty parašutistů, kteří zde padli (dílo akad. soch. Milana Bendy), spolu s jejich životopisy. Jedno z nejpamátnějších míst naší novodobé historie dnes má podobu odpovídající jeho významu.

K tomuto tématu bych velice rád doporučil film Atentát z roku 1964, který vás správně ,,vtáhne" do potřebné atmosféry. Prohlídka samotná pak dostává úplně jiný rozměr....

Video: Úryvek z filmu Atentát z roku 1964 / YouTube

Adresa: Resslova 9a, 120 00 Praha 2

Otevírací doba: celoročně: úterý – neděle 9.00 – 17.00

Komentované prohlídky pro školní skupiny je možné objednat si na telefonním čísle 224 916 100

opravní spojení:

metro B stanice Karlovo náměstí

tramvaj 2, 3, 6, 14, 18, 22 zastávka Karlovo náměstí

tramvaj 5, 17  zastávka Jiráskovo náměstí

Zdroj: vhu.cz

 Autor: Hanz

CENOVÉ BOMBY (1351)

Komentáře

Delta

28. 02. 2019

Jiřího Padevět jako spisovatele neuznávám, připadá mě podjatý
Jeden z předních znalců útoku na Heydricha, vystopoval původ mýtu o „zbytečnosti likvidace Heydricha“ k historikovi. Naprosto nepřipravená akce. Útok se vzhledem k vybranému místu uskutečnil z bezprostřední blízkosti (kde bomba mohla ohrozit i parašutisty, koneckonců Kubiše střepina zranila). Stále nelze vyloučit, že oba vojáci na místě připravili plán útoku operativně.

Likvidace nacistického pohlavára způsobila víc škod než užitku.

martin

04. 11. 2018

Doporučuji knihu Anthropoid, od Jiřího Padevěta. Psáno formou detailního průvodce. Přímo mě to donutilo vzít tu knihu do ruky a některá ta místa projít.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací