EXCALIBUR
CZUB

Tip na výlet: Národní památník hrdinů heydrichiády

 04. 11. 2018      kategorie: Vojenská historie      1 komentář

Nedávno v Praze proběhla vojenská přehlídka, na kterou jsem se rozhodl s kamarády jít podívat. Většina z kolegů není z Prahy, takže jsme si domluvili sraz před chrámem svatého Cyrila a Metoděje. Při této příležitosti jsme navštívili  Národní památník hrdinů heydrichiády, který se nachází přímo v prostorech chrámu. Já osobně jsem zde byl vůbec poprvé a památník včetně expozice na mě velice zapůsobil, proto jsem se rozhodl tuto návštěvu doporučit i vám.

IMG_1271
Foto: Dnes již legendární okno vedoucí do krypty, kde se naši parašutisté skrývali | zdroj: vhu.cz

V lednu roku 2010 zde byla slavnostně otevřena nová expozice věnovaná osudům parašutistů, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Patnáct let po otevření Památníku hrdinů heydrichiády v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici došlo ke kompletní obměně stávající expozice.

Psali jsme: Betonový symbol vzdoru a odhodlanosti

Návštěvníky dnes čeká moderně pojatá expozice věnovaná jedné z nejvýznamnějších kapitol našich dějin 20. století. Vlastní expozice je umístěna již před kryptou, v níž zemřelo pět ze sedmi československých parašutistů ukrývajících se v červnu 1942 v kostele. Kromě základních informací o období let 1938 až 1945 je expozice doplněna o řadu unikátních předmětů a audiovizí.

V úvodu se návštěvníci seznámí s osudovými dny podzimu 1938, historií vzniku Protektorátu Čechy a Morava v březnu 1939, nástupem Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora v září 1941 a nastolením krvavého teroru na našem území.

Další část líčí okolnosti příprav a průběh Operace ANTHROPOID až do jejího vyvrcholení dne 27. května 1942, kdy byl uskutečně atentát na R. Heydricha. Závěr expozice je věnován tragickým osudům parašutistů i jejich spolupracovníků z řad domácího odboje (zvláště příslušníků Sokola a české pravoslavné církve), bez jejichž pomoci by se atentát nemohl nikdy uskutečnit. Boj parašutistů s přesilou okupantů vyvrcholil v chrámu sv. Cyrila a Metoděje 18. června 1942.

Psali jsme: Návrat domů po více jak 74 letech

paragani
Foto: Krypta pod chrámem, poslední útočiště parašutistů | zdroj: vhu.cz

Krypta pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje získala v rámci expozice zcela novou pietní podobu. V jejím prostoru jsou umístěny pouze bronzové busty parašutistů, kteří zde padli (dílo akad. soch. Milana Bendy), spolu s jejich životopisy. Jedno z nejpamátnějších míst naší novodobé historie dnes má podobu odpovídající jeho významu.

K tomuto tématu bych velice rád doporučil film Atentát z roku 1964, který vás správně ,,vtáhne" do potřebné atmosféry. Prohlídka samotná pak dostává úplně jiný rozměr....

Video: Úryvek z filmu Atentát z roku 1964 / YouTube

Adresa: Resslova 9a, 120 00 Praha 2

Otevírací doba: celoročně: úterý – neděle 9.00 – 17.00

Komentované prohlídky pro školní skupiny je možné objednat si na telefonním čísle 224 916 100

opravní spojení:

metro B stanice Karlovo náměstí

tramvaj 2, 3, 6, 14, 18, 22 zastávka Karlovo náměstí

tramvaj 5, 17  zastávka Jiráskovo náměstí

Zdroj: vhu.cz

 Autor: Hanz

ARMY24

Komentáře

martin

04. 11. 2018

Doporučuji knihu Anthropoid, od Jiřího Padevěta. Psáno formou detailního průvodce. Přímo mě to donutilo vzít tu knihu do ruky a některá ta místa projít.

Přidat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací