Revoluce utopená v krvi milionů aneb kulturní revoluce v Číně
Předseda Ústředního výboru Komunistické strany Číny Mao Ce-tung v roce 1966 oznámil začátek kulturní revoluce, jejíž cílem bylo zastavit „obnovu kapitalismu“ v zemi…
Chcete sem vložit vlastní příspěvek? Napište nám na info@armyweb.cz.
Předseda Ústředního výboru Komunistické strany Číny Mao Ce-tung v roce 1966 oznámil začátek kulturní revoluce, jejíž cílem bylo zastavit „obnovu kapitalismu“ v zemi…
Český obranný průmysl zažívá zlaté časy. Daří se mu a v leckterých oblastech se stává světovým lídrem. S ruskou invazí na Ukrajinu se Česká…
V Sovětském svazu se Tambovskému povstání dlouhou dobu říkalo „Antonovova vzpoura“, podle Alexandera Antonova, jednoho z prvních vůdců povstání. Ve skutečnosti však…
Michail Tuchačevskij zažil během 20 let velmi strmou kariéru. Z neznámého carského poručíka až na prvního maršála Sovětského svazu. Ale ani jeho zásluhy v ruské…
Přátelé až za hrob. Takových lidí člověk za život moc nepotká. Málokdo ví, že během popravy cara Mikuláše II. a jeho rodiny byli popraveni také jejich nejvěrnější…
V dalším díle minisérie o Americké občanské válce se podíváme na slavné generály a velitele, a to nikoliv optikou jejich bojových zásluh, ale podíváme…
V nové minisérii zaměřené na Americkou občanskou válku si představíme různé aspekty této války. Dnes si položíme otázku, zdali Jih tenkrát mohl vyhrát nad Severem…
Jak známo, za německo-sovětské války let 1941–45, sovětskou a ruskou historiografií nazývané Velkou vlasteneckou válkou, se v německých řadách či na německé…
28. ledna 1918 byl vydán dekret o vytvoření Rudé armády a 30. ledna zase dekret vytvoření socialistické dělnické a rolnické Rudé flotile. Předseda Rady lidových…
V rámci naší minisérie Písek a Krev, ve které s pomocí ukrajinského historika Vladyslava Besedovského poodkrýváme zákoutí sovětské invaze do Afghánistánu –…
V Rusku se kavalérie objevila jako pravidelná součást armády až díky Petrovi I. V Evropě se v té době jezdectvo dělilo na dva hlavní proudy – kyrysníky…
V dalším díle naší oblíbené minisérie Orlice po válce si přiblížíme využití německých pistolí. Po skončení druhé světové války padlo do rukou spojencům…
Svatá země potřebovala i svaté bojovníky. Nebo alespoň skoro svaté. V každém případě se jednalo o lidi, kteří byli ochotni snášet trpké útrapy při obraně…
V dalším díle naší série o speciálních silách se zaměřím na elitní vojáky od starověku do středověku. Speciální síly, jaké známe dnes, vznikly…
V 19. století Spojené státy prudce expandovaly – 12 států bylo odkoupeno od Francie za 15 milionů dolarů a za stejnou částku Mexiko postoupilo Spojeným státům…